Trwa ładowanie...

Autor nowej książki o papieżu: jego przesłanie nie znajduje dobrej reklamy

Właściwe przesłanie papieża nie znajduje dobrej reklamy; media wolą interesować się kryzysami jego pontyfikatu - uważa Andrea Tornielli, jeden z autorów książki "Atak na Ratzingera - oskarżenia i skandale, przepowiednie i spiski wymierzone w papieża Benedykta XVI".

Autor nowej książki o papieżu: jego przesłanie nie znajduje dobrej reklamyŹródło: "__wlasne
d3h3lq2
d3h3lq2

Właściwe przesłanie papieża nie znajduje dobrej reklamy; media wolą interesować się kryzysami jego pontyfikatu - uważa Andrea Tornielli , jeden z autorów książki Atak na Ratzingera - oskarżenia i skandale, przepowiednie i spiski wymierzone w papieża Benedykta XVI .

Tornielli mówił podczas czwartkowej prezentacji książki w Warszawie, że perspektywą do jej czytania jest to, by "zobaczyć właściwe przesłanie papieża Benedykta XVI , które nie znajduje dobrej reklamy i dobrego przebicia w mediach". Z drugiej strony - jak zaznaczył - "trzeba wyzbyć się uprzedzeń dotyczących kardynała Ratzingera jeszcze z połowy lat 80.".

Na pytanie, dlaczego najważniejsze przesłania Benedykta XVI napotykały na takie trudności i dlaczego uwagę mediów w ciągu ostatnich lat przyciągały głównie kryzysy tego pontyfikatu, Tornielli odpowiedział: "Nie można wykluczyć, że w wielu przypadkach nastąpił sojusz między różnymi środowiskami, dla których wygodne jest milczenie Kościoła i pomniejszenie jego autorytetu moralnego, z ukrytą nadzieją, że po jakichś dziesięciu latach będzie on tyle znaczył na scenie międzynarodowej, co jakaś sekta".

Uczestniczący w prezentacji były wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego", ks. Adam Boniecki podkreślił, że publikacja podejmuje sprawy dyskusyjne dotyczące papieża i Kurii Rzymskiej w sposób spokojny. "Nie jest ona ani nerwową apologetyką papieża, ani furiackim napadem na Kurię Rzymską, ale jest to bardzo dobrze napisana książka na temat Watykanu" - zaznaczył.

d3h3lq2

W ocenie ks. Bonieckiego istotne w niej jest pokazanie mechanizmów "deprecjacji" Benedykta XVI . Dodał, że przypomina mu to początki pontyfikatu Jana Pawła II . "Pamiętam artykuły, które opisywały, że papież na śniadanie wypija szklankę wódki i zagryza ją kiełbasą, a jego działania sprowadzano do aktorskiej szkoły; starano się go ośmieszać i marginalizować" - mówił. Dodał, że przełomowym momentem, który w znacznym stopniu przyczynił się do innego spojrzenia na pontyfikat Jana Pawła II , był zamach na jego życie (13 maja 1981 r.).

Publikacja dwóch autorów: Paolo Rodariego i Andrei Torniellego została wydana przez Edycję Świętego Pawła.

d3h3lq2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3h3lq2