Trwa ładowanie...

Autor książki o obozie w Sobiborze przedstawia ją w Polsce

Share
Autor książki o obozie w Sobiborze przedstawia ją w PolsceŹródło: "__wlasne
d3mksjg

* Tomasz Toivi Blatt , jeden z uciekinierów z obozu koncentracyjnego w Sobiborze przedstawił w czwartek w Warszawie swoją książkę Ucieczka z Sobiboru .*

Książka, traktująca o powstaniu w obozie koncentracyjnym posłużyła za kanwę do scenariusza filmu „Uciekinierzy z Sobiboru”.

- Napisałem tę książkę, ponieważ obiecałem sobie w momencie wybuchu powstania, że jeśli przeżyję, dam światu świadectwo tego, co się wydarzyło w Sobiborze - powiedział Blatt czytelnikom podczas prezentacji swej książki, która nosi ten sam tytuł, co film.

d3mksjg

- To jest to, co robię. Od lat mówię o tym. Robię wszystko, mimo mego wieku, by dać świadectwo Holocaustowi - powiedział autor.

- Napisałem te książkę tuż po wojnie, ale przez lata historycy i ci, którzy przeżyli nie chcieli
uwierzyć, że w nazistowskim obozie koncentracyjnym było powstanie. Zresztą jedyne powstanie, które się udało - dodał Blatt .

Powstanie więźniów Sobiboru wybuchło 14 października 1943 roku. Tomasz Toivi Blatt zdołał uciec z obozu wraz z około 300 więźniami. Zabito też wielu żołnierzy SS.

Tomasz Toivi Blatt mieszka obecnie w Kalifornii w USA; przed wojną mieszkał w Izbicy, na wschodzie Polski, ok. 70 km od Sobiboru. Niemcy aresztowali go wraz z rodzicami i dziesięcioletnim młodszym bratem.

On jeden został przydzielony do pracy i dzięki temu przeżył. Jego rodzina zginęła tuż po przyjeździe do obozu.

Okło 250 tys. Żydów zginęło w obozie w Sobiborze. Po powstaniu Niemcy zniszczyli instalacje obozowe i zbudowali na ich miejscu farmę, by zatrzeć ślady swych zbrodni.

d3mksjg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mksjg
d3mksjg