Trwa ładowanie...
dr3b6bv

Autor „Goryczy zwycięstwa” laureatem Nagrody im. Jana Długosza

dr3b6bv
dr3b6bv

Autor książki Gorycz zwycięstwa - profesor Uniwersytetu Gdańskiego Mieczysław Nurek został laureatem 13. edycji Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza, który w czwartek wieczorem rozstrzygnięto w Krakowie.

Nagrodzoną książkę Gorycz zwycięstwa. Los Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie po II wojnie światowej, 1945-1949 wydało Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego.

Trofeum w konkursie jest statuetka dłuta prof. Bronisława Chromego i 30 tys. zł. Ogłoszenie
werdyktu jury i wręczenie nagrody odbyło się podczas czwartkowej Gali w Operze Krakowskiej, na zakończenie pierwszego dnia 14. Targów Książki w Krakowie.

- Książka jest pierwszym gruntownym studium naukowym, dotyczącym szczególnego rozdziału polskiego wychodźstwa politycznego w Europie Zachodniej, jego regularnych formacji zbrojnych, które po zapisaniu jednej z najbardziej chlubnych kart europejskiej historii, stały się politycznym balastem wielkiej polityki, urządzającej świat według mocarstwowych koncepcji aliantów, z pogwałceniem nie tylko aspiracji, ale wręcz losu narodów mniejszych, także własnych partnerów politycznych i towarzyszy broni - podkreślił prof. Jerzy Wyrozumski, zasiadający w jury konkursu.

- Trzeba za autorem powiedzieć, że zagadnienie losów żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie po drugiej wojnie światowej wpisane jest jako jeden z najważniejszych nurtów dziejów emigracji Polaków tego czasu - dodał prof. Wyrozumski.

dr3b6bv

Mieczysław Nurek jest kierownikiem Zakładu Historii Najnowszej Powszechnej Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego. To właśnie książka Gorycz zwycięstwa stała się podstawą do przyznania mu tytułu profesorskiego. Publikacja jest ukoronowaniem ponad trzydziestoletnich badań autora nad polityką Wielkiej Brytanii oraz politycznymi relacjami brytyjsko-polskimi.

W skład jury Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza, któremu przewodniczy prof. Władysław Stróżewski, wchodzą profesorowie: Ryszard Nycz, Jan Ostrowski, Leszek Polony, Piotr Sztompka i Jerzy Wyrozumski.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono rekordową liczbę 60 publikacji. Spośród nich nominowano 10 książek.

Konkurs im. J. Długosza organizowany jest corocznie od 1998 r., jako wydarzenie towarzyszące Targom Książki w Krakowie. Celem konkursu jest uhonorowanie autora najbardziej znaczącego dzieła z dziedziny szeroko pojętej humanistyki o wybitnych wartościach poznawczo-naukowych. W zamiarze organizatorów, konkurs ma promować książki, które z racji swojego naukowego charakteru mają niewielkie szanse, aby stać się bestsellerami w rozumieniu stricte marketingowym.

Przed rokiem laureatką nagrody została autorka publikacji Karol Szymanowski i jego epoka Teresa Chylińska. Laureatką pierwszej edycji nagrody w 1998 r. była prof. Barbara Skarga , a w 2002 r. - prof. Jan Błoński .

Organizatorem konkursu są Targi w Krakowie oraz krakowski Oddział Polskiej Izby Książki.

dr3b6bv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dr3b6bv