Trwa ładowanie...
ukraina
23-04-2010 13:44

Autor Dumy o słoniku pisze przemówienia dla Juszczenki

Autor Dumy o słoniku pisze przemówienia dla JuszczenkiŹródło: Inne
d44qf09
d44qf09

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko ma nowego specjalistę od pisania przemówień - doniosły w poniedziałek ukraińskie media.

Został nim awangardowy poeta Jurko Pozajak, autor słynnej nad Dnieprem Dumy o słoniku, zamęczonym przez Moskali za miłość do ojczyzny. Pierwsze, oficjalne przemówienie na szczeblu międzynarodowym, które napisze Pozajak, ukraiński prezydent wygłosi w piątek, podczas spotkania z premierem Polski Donaldem Tuskiem.

Dekret z nominacją nowego szefa służby odpowiedzialnej za wystąpienia Juszczenki został opublikowany jeszcze w czwartek. Dopiero po czterech dniach ukraińscy dziennikarze odkryli, że wymieniony w dokumencie Jurij Łysenko to poeta, znany pod pseudonimem Pozajak.

W ukraińskim środowisku literackim zasłynął on na przełomie lat 80. i 90. ub. wieku jako członek grupy poetyckiej Propała hramota.

Zdaniem Andrija Bondara, ukraińskiego poety i tłumacza polskiej literatury, nominacja Łysenki-Pozajaka na prezydenckiego specjalistę ds. przemówień to decyzja postmodernistyczna, która świadczy jednak o tym, że ukraińskie społeczeństwo i klasa polityczna nabywają zdrowych cech.

Rozmówca podkreślił także, że należy rozróżnić twórczość poetycką Pozajaka od działalności nowego urzędnika kancelarii Wiktora Juszczenki, Łysenki.

d44qf09

- Jako wykładowca uniwersytecki i były dyplomata w Chorwacji i Serbii Jurij Łysenko nigdy nie afiszował się jako Jurko Pozajak - powiedział Bondar.

O tym, czy prezydent Juszczenko dokonał właściwego wyboru, przekonamy się już w najbliższych dniach.

Oprócz wystąpienia, które prezydent Ukrainy wygłosi na spotkaniu z premierem Tuskiem, 1 kwietnia oczekiwane jest przemówienie Juszczenki z okazji wizyty w Kijowie prezydenta Stanów Zjednoczonych, George'a Busha.

d44qf09
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44qf09