Trwa ładowanie...

Automatyczna wypożyczalnia książek na stacji metra

Automatyczna wypożyczalnia książek na stacji metraŹródło: Thinkstock
dbyulev
dbyulev

Zautomatyzowana wypożyczalnia książek pojawi się na jednej z największych stacji metra w Toronto. Takie są plany Toronto Public Library, miejskiego systemu bibliotek publicznych.

Jak podała miejscowa prasa, automatyczny kiosk, przypominający z wyglądu automat do sprzedawania napojów czy żywności, zostanie ustawiony na Union Station, która jest jedną z największych stacji torontońskiego metra. Codziennie przechodzi przez nią około 200 tys. osób - jest to nie tylko stacja metra, ale także stacja kolejowa i autobusowa, a mieści się na południowym krańcu finansowej dzielnicy miasta.* Do 2016 roku na modernizowanej obecnie Union Station - jak podał dziennik „Toronto Star” - liczba pasażerów zwiększy się do 330 tys.*

Korzystanie z automatycznej wypożyczalni ma być proste - wystarczy karta magnetyczna, którą otrzymuje każdy, kto chce wypożyczać do domu książki z Toronto Public Library (TPL). Książkę, film czy płytę będzie się wybierać na ekranie dotykowym, a następnie przeciągnie się kartę przez czytnik.

Zautomatyzowane wypożyczalnie działają m.in. w Holandii, Stanach Zjednoczonych czy od wiosny tego roku w stolicy Kanady, Ottawie. Jak podkreślał „Toronto Star”, TPL otrzymuje wiele próśb o otwarcie nowych placówek bibliotecznych, jednak tradycyjna biblioteka kosztuje miliony dolarów. Natomiast nowoczesny kiosk biblioteczny to tylko około 200 tys. dolarów. Zdaniem przedstawicieli TPL, wypożyczalnia - kiosk, dostępna także po godzinach otwarcia bibliotek, powinna zwiększyć czytelnictwo, choć oczywiście bibliotek nie zastąpi.

dbyulev

Torontoński system bibliotek publicznych jest największym tego typu systemem na świecie, jak podaje TPL na swoich stronach internetowych. Dostęp do 99 placówek i 11 mln książek, płyt i filmów w ponad 100 językach w zbiorach Toronto Public Library jest bezpłatny.Biblioteki są ponadto miejscem wielu wydarzeń kulturalnych.

Do otrzymania karty i wypożyczania do domu wystarczy adres zamieszkania na terenie Toronto, a taką kartę ma ponad 1,2 mln osób. Jeśli dana książka jest dostępna w najbliższej bibliotece - wystarczy wziąć ją z półki i za pomocą skanera czytającego kod kreskowy z karty oraz dane o książce zarejestrować fakt wypożyczenia. Ale książka może być w innej bibliotece lub w czytaniu, wówczas można ją zamówić przez internet, zaznaczyć, w której placówce chce się ją odebrać, a system biblioteczny oddzwoni do domu, informując o dostarczeniu książki. Książkę zwraca się po trzech tygodniach do dowolnej biblioteki publicznej. Torontończycy lubią swoje biblioteki - 93 proc. twierdzi, że są zadowoleni lub bardzo zadowoleni z TPL.

dbyulev
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbyulev

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj