Trwa ładowanie...

Autobiografia wybitnej brytyjskiej pisarki i feministki Jeanette Winterson

Już 23 października trafi na rynek autobiografia wybitnej brytyjskiej pisarki i feministki JEANETTE WINTERSON pt. Po co ci szczęście jeśli możesz być normalna. Premiera książki zbiega się z wizytą autorki w Polsce

Autobiografia wybitnej brytyjskiej pisarki i feministki Jeanette WintersonŹródło: Elibri
d3hveul
d3hveul

Już 23 października trafi na rynek autobiografia wybitnej brytyjskiej pisarki i feministki JEANETTE WINTERSON pt. Po co ci szczęście jeśli możesz być normalna . Premiera książki zbiega się z wizytą autorki w Polsce. 25 października będzie ona gościem Festiwalu Conrada w Krakowie - uznawanego za jedno z najważniejszych w Europie wydarzeń poświęconych literaturze.

26 października o godz. 19.00 zapraszamy na spotkanie w nowej siedzibie Feminoteki przy ulicy Mokotowskiej 29 a w Warszawie (wejście od ul. Marszałkowskiej 34/50).

Dom Wydawniczy REBIS z tej okazji wznowił też jedną z najbardziej znanych powieści tej autorki Nie tylko pomarańcze…

Tytułowe słowa wypowiedziała do autorki przybrana matka, która wypełnia strony tej książki niczym wszechwładna bogini.

d3hveul

To chyba najbardziej osobiste i poruszające dzieło Winterson, napisana bez cenzury autobiografia. Podróż w głąb szaleństwa i z powrotem, którą autorka odbyła w poszukiwaniu biologicznej matki; opowieść o dorastaniu w przemysłowym miasteczku podlegającym drastycznym przemianom; o dążeniu do szczęścia, o książkach, które uratowały jej życie i zaprowadziły ją na uniwersytet oksfordzki. Siła emocjonalna tej książki poraża i sprawia, że pozorny brak pisarskiej wirtuozerii wydaje się autorskim podstępem.

„Dążenie do szczęścia – ja do niego dążyłam i wciąż dążę - nie jest tym samym, co bycie szczęśliwym – który to stan jest moim zdaniem czymś krótkotrwałym, zależnym od okoliczności i lekko słoniowatym. Jeśli świeci słońce, stań w nim – o tak, o tak, o tak. Szczęśliwe chwile są czymś wspaniałym, ale szczęśliwe chwile mijają – muszą – bo czas mija.Dążenie do szczęścia jest bardziej nieuchwytne; trwa całe życie i nie przyświeca mu cel. (…) To dążenie to nie jest wszystko albo nic – to wszystko i nic. Jak każda opowieść o poszukiwaniach”.

Jeanette Winterson mieszka na wsi nieopodal Londynu. Jest autorką powieści, esejów i tekstów krytycznych. REBIS opublikował jej najważniejsze utwory, m.in. * Nie tylko pomarańcze , Namiętność , Płeć wiśni , Podtrzymywanie światła , Kamiennych bogów* oraz Sztukę i kłamstwa .

Jej pisarstwo było wielokrotnie doceniane: w 1985 roku Nie tylko pomarańcze… uhonorowano Nagrodą Whitbreada za najlepszy debiut powieściowy, w 1987 roku Namiętnośćzdobyła John Llewellyn Rhys Memorial Award, a w 1989 roku Płeć wiśni otrzymała nagrodę E.M. Fostera American Academy and Institute of Arts and Letters

d3hveul
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hveul