"Atlas historii" i "Atlas mitów" - recenzja książek wyd. Nasza Księgarnia
Na rynku wydawniczym jest mnóstwo książek i wszelkiej maści albumów skierowanych do młodszego czytelnika, które traktują o historii i mitologiach. "Atlas historii" i "Atlas mitów" Thiago de Moraesa zaliczają się do najlepszych przedstawicieli tego gatunku, łącząc świetną formę z ciekawą i przystępnie podaną treścią.
"Atlas mitów" Naszej Księgarni jest obecny na polskim rynku od kilku lat, a od niedawna można także sięgnąć po "Atlas historii" tego samego autora. Thiago de Moraes odpowiada nie tylko za tekst, ale także świetne ilustracje w swoich atlasach, które w sposób przystępny i bardzo atrakcyjny przybliżają młodych czytelnikom poruszaną tematykę.
W "Atlasie mitów" autor zapoznał nas z dwunastoma mitologiami. Skupił się nie tylko na tych najbardziej oczywistych jak grecka, egipska czy nordycka, ale także przybliżył wierzenia dawnych Słowian, Japończyków czy afrykańskiego ludu Jorubów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mosty między księciem Harrym i jego rodziną są już spalone?
Wydany na początku 2023 r. "Atlas historii" jest utrzymany w takiej samej konwencji i formie (duży, 330 x 280mm, pięknie ilustrowany album w twardej oprawie), ale tym razem autor skupił się na piętnastu cywilizacjach i kulturach.
Mamy tu opisany świat: perski, mezopotamski, rzymski, egipski, Maurjów, grecki, dynastii Tang, mongolski, etiopski, osmański, amerykański, Inków, rosyjski i globalny. Autor określa swój atlas mianem przewodnika, który "ukazuje w szczegółach nadzwyczajne, genialne, a niekiedy nikczemne dawne kultury". Na treść tego przewodnika składają się "spektakularne, pełne akcji mapy, dziwaczne fakty, humorystyczne szczegóły i fascynujące historie".
Autor skupił się nie tylko na historii wielkich władców, przywódców i wydarzeń, które zmieniły świat. Nie ma tu miejsca na suche fakty – daty i imiona oczywiście występują, ale służą do przeniesienia czytelnika w czasie i przestrzeni. Czytelnik dowiaduje się, kim był Juliusz Cezar czy Wercyngetoryks, ale jednocześnie poznaje sekrety życia zwykłych ludzi w dawnych kulturach i cywilizacjach. "Atlas historii" zawiera masę ciekawostek i opisów dotyczących sportu, potraw, mody czy medycyny. Jest krótkie wprowadzenie do egipskich hieroglifów, kulisy wielkich odkryć itp.
"Atlas historii" i "Atlas mitów" Thiego de Moraesa to fascynujące lektury, które przyciągają atrakcyjną formą i treścią. To nie są książki, które czyta się od deski do deski, ale krótkie, często humorystyczne informacje z pewnością przypadną do gustu młodemu czytelnikowi, który niekoniecznie musi się pasjonować tymi dziedzinami.