Trwa ładowanie...

Artyści solidaryzują się z Ukrainą. Symboliczne gesty na scenach teatrów

Dramatyczne wydarzenia rozgrywające się na Ukrainie komentowane są na bieżąco przez polityków, działaczy, ekspertów, dziennikarzy i artystów. Nie szczędzą słów poparcia sąsiadom zza wschodniej granicy. Swój sprzeciw wojnie wyrażają, tak angażując się w kolejne działania, jak i na scenie.

Solidarny gest artystek na premierze spektaklu "Jordan"Solidarny gest artystek na premierze spektaklu "Jordan"Źródło: AKPA, fot: AKPA
d1dd7ot
d1dd7ot

W sieci pojawiły się zdjęcia z wystąpienia artystek, które wystawiły monodram "Jordan" w Warszawie. Spektakl wyreżyserowała Dorota Landowska, która blisko ćwierć wieku temu sama prezentowała publiczności ten monodram. Aktorka zbierała za niego znakomite recenzje - teraz również, lecz właśnie jako reżyserka.

Pochwały krytyków wędrują także do młodej aktorki, Zuzanny Bernat. Spektakl opowiada dramatyczną historię dziewczynki, która nagle staje się matką, a pozostawiona samej sobie dochodzi do skrajności.

Zobacz wideo: Orędzie Putina. Jak zareagował Kijów? "Potwarz dla narodu ukraińskiego"

"Dla mnie ten tekst jest wyjątkowo interwencyjny i ponadczasowy. Opowieść, która jeszcze nie raz zatoczy koło - o młodej kobiecie wchodzącej w życie, która już na początku drogi dokonała złego wyboru i nie poradziła sobie z tym, co ją spotkało. Pokazujemy, co dzieje się z człowiekiem, gdy jest pozostawiony sam sobie, bez wparcia i opieki oraz jakie są tego konsekwencje" - mówiła o spektaklu Landowska.

d1dd7ot

Obie ujęły publiczność premierowego spektaklu na warszawskiej Scenie Relax nie tylko kunsztem. Aktorki okazały gest solidarności z Ukrainą. Dorota Landowska stanęła na scenie z ukraińską flagą, Zuzanna Bernat zaś z przygotowanymi transparentami po ukraińsku wyrażającymi sprzeciw toczącej się na terenie tego kraju wojnie.

Premiera spektaklu "Jordan", Zuzanna Bernat, Dorota Landowska AKPA
Premiera spektaklu "Jordan", Zuzanna Bernat, Dorota LandowskaŹródło: AKPA, fot: AKPA

Gest dwóch aktorek to tylko jeden z przykładów tego, jak artyści wspierają Ukrainki i Ukraińców. Świat kultury solidaryzuje się z Ukrainą. W działania angażują się nie tylko jednostki, ale całe instytucje. Teatry w całej Polsce przedstawiają swoje jasne stanowisko - komunikatem płynącym do publiczności i mediów społecznościowych oraz realnym działaniem.

Przykładowo - w Teatrze Polskim w Poznaniu ruszyła zbiórka, w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie na niedzielę zaplanowano charytatywny koncert "Solidarni z Ukrainą", na którym wystąpią artyści tego teatru oraz ich ukraińscy i polscy przyjaciele.

W warszawskim Teatrze Roma po jednym ze spektakli artyści wyszli na scenę, a za ich plecami, ku gromkim oklaskom publiki, pojawiła się ukraińska flaga. Nie inaczej było po pokazie spektaklu "Śmierć komiwojażera" w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1dd7ot
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d1dd7ot