Trwa ładowanie...

Artur Domosławski Dziennikarzem Roku 2010

Tytuł Dziennikarza Roku - przyznawany w konkursie miesięcznika "Press" - otrzymał w tym roku Artur Domosławski .

Artur Domosławski Dziennikarzem Roku 2010Źródło: PAP/Grzegorz Jakubowski
d4opcdz
d4opcdz

Kolejne miejsca zajęli Tomasz Lis ("Wprost" i TVP 2), Anita Werner (TVN), Mariusz Szczygieł ("Gazeta Wyborcza") i Jarosław Kuźniar (TVN 24). W środę Grand Pressy przyznano też w szczegółowych kategoriach: najlepszy materiał newsowy, najlepszy tekst śledczy, publicystyka, reportaż prasowy, radiowy i telewizyjny, wywiad oraz dziennikarstwo specjalistyczne.

Tytuł Dziennikarza Roku przyznawany za "profesjonalizm, promowanie światowych standardów pracy w mediach i przestrzeganie etycznych kanonów zawodu" otrzymał Artur Domosławski , autor książki " Kapuściński non-fiction ", będącej biografią Ryszarda Kapuścińskiego . Wręczając nagrodę, redaktor naczelny "Press" Andrzej Skworz powiedział, że książka Domosławskiego podzieliła środowisko medialne tak, jak katastrofa smoleńska świat polityki.

"Jest pewna ironia w sytuacji, że nagrodę wręcza mi Andrzej Skworz i redakcja Press, która nie zostawiła suchej nitki na mojej pracy, ale ja bardzo lubię ironiczne sytuacje" - powiedział z kolei Domosławski . Oprócz statuetki - stalówki - Dziennikarz Roku otrzymał samochód. * Domosławski zadeklarował, że nie przyjmie auta i poprosił producenta, by przekazał go na jakiś szczytny cel*.

Dziennikarza Roku wybrały kolegia redakcyjne gazet, czasopism, stacji radiowych i telewizyjnych. W tym roku w regulaminie nagrody pojawił się zapis, że redakcjom nie wolno głosować na swoich dziennikarzy. Drugą nowością był punkt, że w przypadku, gdy zwycięzca głosowania redakcji nie otrzyma 15 proc. głosów, wybór Dziennikarza Roku musi zaakceptować jury Grand Press. Już w tym roku musiano skorzystać z tego zapisu - jury niemal jednogłośnie zaakceptowało wynik głosowania redakcji.

d4opcdz

W środę poznaliśmy też laureatów nagrody Grand Press w poszczególnych kategoriach. Autorem najlepszego newsa został Wiktor Bater , którego nagrodzono za korespondencję dla Polsat News o katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku. Bater pierwszy przekazał informację o wypadku Tu-154.

Autorami najlepszego materiału śledczego w 2010 r. ogłoszono Michała Majewskiego i Pawła Reszkę za cykl "Dziewięć i pół sekundy", który ukazał się w "Tygodniku Powszechnym", "Rzeczpospolitej" i jej dodatku "Plus Minus". Autorzy opisywali kolejne wątki związane z wyjaśnianiem katastrofy smoleńskiej, na bieżąco ustalali i analizowali poszczególne przyczyny tragedii, próbując dojść prawdy, kto zawinił. Za ten cykl Majewski i Reszka otrzymali też pod koniec października Nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego, założyciela Radia ZET.

W kategorii publicystyka zwyciężył Tomasz Kwaśniewski z "Dużego Formatu" "Gazety Wyborczej" za tekst "Pranie.pl", przedstawiający trudną rozmową dwóch kolegów, których łączy wszystko poza światopoglądem. Jak napisało jury Grand Press, Kwaśniewski pokazuje, że do porozumienia Polaków potrzebne są nawet nie tyle wspólne wartości, ile jednakowe rozumienie zasadniczych pojęć.

Nagrodę za najlepszy reportaż prasowy otrzymała Anna Szulc z "Przekroju". Jej tekst "Fałszerz od aniołów" opowiada o genialnym fałszerzu pięciozłotówek, który uprawiał ten proceder z umiłowania rzemiosła, a pieniądze rozdawał potrzebującym. Był tak dobry, że karę więzienia chciano zamienić mu na pracę przy rozpoznawaniu fałszywek.

d4opcdz

Z kolei najlepszym reportażem telewizyjnym okazał się materiał Wojciecha Szumowskiego z "Superwizjera" TVN pt. "Ocaleni". Jego bohaterką jest Magdalena Lipka cudem uratowana z tragedii w hali katowickiej w 2006 roku.

Nagrodę za najlepszy reportaż radiowy przyznano Annie Gmiterek-Zabłockiej (TOK FM) za audycję "Integracja na siłę", która opowiada o szkole integracyjnej w Lublinie, w której dzieci niepełnosprawne na każdym kroku czują, że są inne i gorsze od zdrowych kolegów.

W kategorii wywiad zwyciężyła Katarzyna Bielas z "Wysokich Obcasów" "Gazety Wyborczej" za rozmowę z polską reżyserką Agnieszką Wojtowicz-Vosloo, która udowadnia, że w Hollywood jest miejsce także dla kobiet, o ile nie poddają się stereotypom. Wywiad zatytułowano "Dziewczyna w kostnicy".

d4opcdz

Za dziennikarstwo specjalistyczne nagrodzono Artura Włodarskiego ("Gazeta Wyborcza"). Jego tekst "Polak, który uratował 100 tys. osób" opowiada o wynalazcy, konstruktorze i producencie Leopoldzie Płowieckim, który produkuje jedne z najlepszych na świecie mikrocewników stosowanych w medycynie.

Zwycięzcy w każdej z kategorii otrzymali czek na równowartość tysiąca euro.

Zwycięzców w poszczególnych kategoriach wskazało jury, w którym w tym roku zasiadali: Bogusław Chrabota (Polsat News), Roman Czejarek (Program I Polskiego Radia), Renata Gluza ("Press"), Katarzyna Janowska ("Przekrój"), Andrzej Jonas ("The Warsaw Voice"), Paweł Lisicki ("Rzeczpospolita"), Edward Miszczak (TVN), Piotr Mucharski ("Tygodnik Powszechny"), Andrzej Skworz ("Press"), Tadeusz Sołtys (RMF FM), Marek Twaróg ("Polska Dziennik Zachodni"), Tomasz Wróblewski ("Dziennik Gazeta Prawna"), Rafał Zakrzewski ("Gazeta Wyborcza").

Do tegorocznych nagród Grand Press zgłoszono 646 prac. Jury Grand Press 2010 zakwalifikowało do finału 48 prac.

d4opcdz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4opcdz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj