Pięć jednostek archiwalnych zawierających korespondencję z XVI wieku, w tym listy wybitnych biskupów Hozjusza i Dantyszka, podda renowacji Archiwum Archidiecezji Warmińskiej.
Ks. prof. Andrzej Kopiczko, szef Archiwum Archidiecezji Warmińskiej poinformował, że 30 tys. zł na konserwację ksiąg przekazał warmińsko-mazurski konserwator zabytków.
- W przyszłym tygodniu księgi zostaną przekazane do pracowni konserwatorskiej w Toruniu, ich odnawianie potrwa co najmniej trzy-cztery miesiące - dodał ks. prof. Kopiczko.
Księgi, które zostaną poddane renowacji (tj. dezynfekcji, odkurzaniu, naprawie uszkodzonych kart, odkwaszaniu i wzmocnieniu strukturalnemu papieru, uzupełnieniu ubytków i przedarć) zawierają korespondencję między przedstawicielami ówczesnej administracji pruskiej oraz biskupów warmińskich. Wśród tych listów są listy bp. Stanisława Hozjusza i biskupa-dyplomaty Marcina Kromera.
- Dzięki tym zapisom można poznać ówczesną misję dyplomatyczną, zwłaszcza kontakty z dworem cesarza Fryderyka I. Dokumenty te są potrzebne badaczom dziejów ustroju państwa polskiego, historii Polski oraz stosunków międzynarodowych - podkreślił prof. Kopiczko.
Dodał, że oprócz wartości historycznej księgi te mają także wielką wartość artystyczną, ponieważ są na nich unikatowe pieczęcie, autografy, znaki wodne.
Archiwum Archidiecezji Warmińskiej gromadzi dokumenty, pisma, księgi i inne wydawnictwa od 750 lat. Najstarsze jego archiwalia pochodzą z XV wieku, ale największym rarytasem placówki jest 10 jednostek archiwalnych (są to zarówno pojedyncze kartki jak i zeszyty) zawierające rękopisy Mikołaja Kopernika.
"Zważywszy na to, że na świecie zachowało się zaledwie 30 jednostek archiwalnych rękopisów Kopernika, nasz zbiór jest najliczniejszy" - podkreślił prof. Kopiczko. Jak dodał, rękopisy te są w dobrym stanie.
- Przydałoby im się jedynie odkurzenie. Konieczne są za to pudła i opakowana, w których rękopisy te mogłyby być prezentowane publicznie tak, by przy tym nie były dotykane czy wystawiane na działanie promieni słonecznych - powiedział Kopiczko.
Przyznał, że wsparcie finansowe w tym zakresie zaoferowało dla Archiwum olsztyńskie starostwo powiatowe, które od kilku tygodni promuje się wizerunkiem Kopernika. Kopiczko dodał, że na razie opracowywany jest kosztorys wykonania odpowiednich opakowań, który po ukończeniu zostanie przekazany starostwu.