Trwa ładowanie...
drivgi1

Antoni Wit laureatem nagrody im. Norwida

drivgi1
drivgi1

Dyrygent Antoni Wit został tegorocznym laureatem Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w kategorii Dzieło życia. W środę ogłoszono także nominacje do tej nagrody Samorządu Województwa Mazowieckiego. Laureatów poznamy we wrześniu.

- Antoni Wit jest jednym z najwybitniejszych dyrygentów Europy, którego dorobek na trwałe zapisał się w historii muzyki polskiej. Jego płyty sprzedają się w milionowych nakładach i zdobywają prestiżowe nagrody, a kierowane przez niego orkiestry osiągają wyżyny rozwoju" - napisano w werdykcie jury nagrody.

Antoni Wit urodził się w 1944 w Krakowie. Studiował dyrygenturę u Henryka Czyża i kompozycję u Krzysztofa Pendereckiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Jest również absolwentem prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Drogę do wielkiej międzynarodowej kariery otworzyła artyście w 1971 druga nagroda na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Herberta von Karajana w Berlinie.

- Od blisko dekady Maestro związany jest z Mazowszem, pełniąc funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Narodowej oraz profesora zwyczajnego Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. (...) Dorobek artystyczny Antoniego Wita ma wymiar historyczny. Nagrał ponad 150 krążków i należy do nielicznego grona artystów na świecie, których płyty sprzedano w łącznym nakładzie ponad 3 milionów egzemplarzy. W˙opiniotwórczym brytyjskim przewodniku płytowym The Penguin Guide aż 16 jego nagrań uzyskało najwyższą ocenę - napisali jurorzy nagrody im. Cypriana Kamila Norwida .

W środę ogłoszono także nominacje do nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w pozostałych kategoriach. W kategorii literatura otrzymali je: Krystyna Kolińska za książkę Szaniawski. Zawsze tajemniczy , Marcin Wolski za książkę Wallenrod i Andrzej Zaniewski za tom poezji O krok dalej. Wiersze nie tylko o Mazowszu.W kategorii muzyka nominowani zostali: Władysław Kłosiewicz za kierownictwo muzyczne i dyrygenturę Festiwalu Georga Friedricha Haendla w Warszawskiej Operze Kameralnej, Jacek Urbaniak za premierowe nagranie dzieła Sebastiana Fabiana Klonowica „Hebdomas” oraz Henryk Wojnarowski za nagranie „Mszy” Stanisława Moniuszki.

drivgi1

W dziedzinie sztuk plastycznych nominowani do nagrody zostali: Tadeusz Dominik za wystawę „Tadeusz Dominik. Za oknem jest ogród” w warszawskiej Królikarni, Jacek Dyrzyński za indywidualną wystawę w galerii ARS LONGA w Milanówku oraz Antoni Starowieyski za indywidualną wystawę malarstwa w galerii aTAK w Warszawie. W kategorii teatralnej o nagrodę ubiegają się: Jan Englert za rolę Paola w spektaklu „T.E.O.R.E.M.A.T.” w reż. Grzegorza Jarzyny (TR w Warszawie), Agnieszka Glińska za reżyserię przedstawienia „Lekkomyślna siostra” (Teatr Narodowy w Warszawie) oraz Grzegorz Małecki za rolę Edka w przedstawieniu „Tango”, w reż. Jerzego Jarockiego (Teatr Narodowy w Warszawie).

Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida jest przyznawana od 2001 roku przez Samorząd Województwa Mazowieckiego za wybitne dzieło bądź kreację (powstałe w roku poprzedzającym) artystom tworzącym lub mieszkającym na Mazowszu. Od 2005 roku dodatkowo przyznawana jest nagroda za Dzieło życia za całokształt twórczości artystycznej. Celem i ideą Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida jest przede wszystkim ukazywanie i promocja wybitnych dzieł i artystów mazowieckich - z pochodzenia lub wyboru. Laureaci nagrody otrzymują okolicznościową statuetkę, dyplom oraz 20 tysięcy złotych, a w przypadku Nagrody Dzieło życia 25 tys. zł.

Tegorocznych laureatów poznamy 24 września.

drivgi1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drivgi1

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj