Trwa ładowanie...

Odwołano koncerty Anny Netrebko w Europie. Rosja też jej nie chce

"Nasz kraj jest bogaty w talenty, a miejsce wczorajszych gwiazd zajmą nowi artyści o jednoznacznych postawach obywatelskich" - napisali w oficjalnym komunikacie przedstawiciele nowosybirskiej opery, w którym poinformowali o odwołaniu występu solistki Anny Netrebko. Artystka w środę potępiła wojnę w Ukrainie.

 Anna Netrebko potępiła wojnę w Ukrainie. W odpowiedzi na najnowsze oświadczenie solistki opera w Nowosybirsku odwołała jej występ Anna Netrebko potępiła wojnę w Ukrainie. W odpowiedzi na najnowsze oświadczenie solistki opera w Nowosybirsku odwołała jej występ Źródło: AKPA, fot: 2019 Gisela Schober
d115tt5
d115tt5

O odwołanym w Nowosybirskim Teatrze Opery i Baletu występie Anny Netrebko, który miał odbyć się 2 czerwca, donosi anglojęzyczny dziennik "The Moscow Times". W wydanym w piątek przez operę komunikacie wprost pada nawiązanie do ostatniego oświadczenia Anny Netrebko, w którym śpiewaczka potępiła wojnę w Ukrainie.

Zdaniem kierownictwa nowosybirskiej opery, Netrebko wybrała tym samym karierę za granicą. "Możliwość występów na europejskich scenach jest dla niej ważniejsza niż losy jej ojczyzny" - można przeczytać w komunikacie, w którym podkreślono także, że artystka przebywa obecnie poza Rosją.

Sklepy wycofują rosyjskie produkty. "Oddolny odpowiednik sankcji"

W dalszej części oświadczenia padły także mocne słowa na temat artystów, którzy "odrzucają" swój kraj i tego, jaki spotka ich los.

"Nie wolno nam się obawiać ludzi kultury, którzy odrzucają swoją ojczyznę. Nasz kraj jest bogaty w talenty, a miejsce wczorajszych gwiazd zajmą nowi artyści o jednoznacznych postawach obywatelskich" - napisali przedstawiciele nowosybirskiej opery.

Warto przypomnieć, że jeszcze do niedawna Anna Netrebko unikała jasnych deklaracji ws. wojny w Ukrainie. Sopranistka od lat promowana przez dyrygenta Walerija Giergijewa, podobnie jak on, była jednoznacznie kojarzona z reżimem Władimira Putina. Na początku marca współpracę z Netrebko zakończyła Metropolitan Opera w Nowym Jorku, a w ślad za nią inne europejskie sceny. Reprezentująca ją agencja Centre Stage Artist Management także zerwała współpracę z rosyjską solistką.

W środę na facebookowym profilu Anny Netrebko pojawiło się oświadczenie, w którym artystka jednoznacznie potępiła wojnę w Ukrainie oraz zdystansowała się od Władimira Putina. Podkreśliła, że mieszka i płaci podatki w Austrii oraz zapowiedziała, że wróci do koncertowania w Europie pod koniec maja.

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na live blogu Wiadomości WP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d115tt5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d115tt5