Trwa ładowanie...
czytelnictwo
03-12-2013 15:14

Anna Komorowska: staram się popularyzować czytelnictwo w Polsce

Anna Komorowska: staram się popularyzować czytelnictwo w PolsceŹródło: PAP/Jacek Turczyk
dm230m2
dm230m2

Staram się popularyzować czytelnictwo w Polsce, poczynając od spotkań z dziećmi, potem z młodszą i starszą młodzieżą i wśród dorosłych - mówiła Anna Komorowska na spotkaniu z uczestnikami konferencji pod hasłem "Co zrobić, żeby dzieci czytały".

Spotkanie odbyło się w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim. Międzynarodowa konferencja pod hasłem "Co zrobić, żeby dzieci czytały" była częścią akcji "Czytamy w Polsce", którą honorowym patronatem objęła małżonka prezydenta.

Pierwsza dama zaznaczyła, że udzieliła swojego patronatu z "głębokim przekonaniem", ponieważ sama także stara się popularyzować czytelnictwo w Polsce. "Chcę też powiedzieć, że w Pałacu Prezydenckim zrodziła się inicjatywa +narodowego czytania+ i rokrocznie czytamy. Zaczęliśmy w Warszawie, włączyło się w to wiele miejscowości. Czytamy klasyków polskiej literatury i ta akcja się fantastycznie rozwija" - mówiła Anna Komorowska.

Wyraziła radość z organizacji konferencji, której celem jest wymiana doświadczeń w promowaniu idei czytelnictwa. Jak mówiła, wzrost czytelnictwa spowoduje, że "nasi obywatele więcej czytający, mądrzejsi, bardziej zaangażowani, będą tworzyć w przyszłości lepszy świat".

dm230m2

Aralynn McMane ze Światowego Związku Prasy podkreśliła, że jest bardzo zadowolona z udziału w spotkaniu i ma nadzieję, że zaangażowanie małżonki prezydenta przyczyni się do popularyzacji idei czytelnictwa.

Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski przypomniał, że w przyszłym roku będziemy obchodzić 25-lecie wyborów 4 czerwca 1989 r., a także 15-lecie członkostwa w NATO i 10-lecie członkostwa w Unii Europejskiej. "Dlatego w przyszłym roku będziemy bardzo cieszyć się z tego, że od 25 lat żyjemy w demokratycznym, wolnym kraju" - zaznaczył.

Jego zdaniem, jest to też ważne dla pokolenia młodych ludzi. "Którzy niestety mało czytają książek, tekstów, które mają poważniejszy wymiar, a więc także o historii własnego kraju. Zależy nam, by nasza młodzież dowiedziała się o tym, że 25 lat temu dokonały się tak gigantyczne zmiany. One zaczęły się w Polsce i bez tych zmian nie zmieniłaby się Europa, a w pewnym sensie i świat. Dlatego zachęcam, żebyście wspomnieli nasz kraj w przyszłym roku i przyglądali się, jak będziemy się cieszyć z tych 25 lat wolności i obchodzili z nami święto wolności" - podkreślił Michałowski.

Konferencję pod hasłem "Co zrobić, żeby dzieci czytały" zorganizowały "Gazeta Wyborcza" wraz z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Gazet i Wydawców Prasy.

dm230m2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dm230m2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj