Trwa ładowanie...

Anna Bikont i Joanna Szczęsna laureatkami Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury

Anna Bikont i Joanna Szczęsna laureatkami Nagrody Wielkiej Fundacji KulturyŹródło: Inne
d2ooq45
d2ooq45

Malarz Leon Tarasewicz oraz dziennikarki Anna Bikont i Joanna Szczęsna zostali uhonorowani Nagrodą Wielką Fundacji Kultury - poinformowała w piątek przedstawicielka Fundacji, Ewa Nawrocka.

Leon Tarasiewicz został uhonorowany za "konsekwentne rzucanie wyzwania zarówno tradycyjnemu rozumieniu malarstwa, jak i wszelkim konwencjom rozumienia sztuki". Artysta jest absolwentem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, w której obecnie prowadzi pracownię malarstwa. Oprócz licznych cykli obrazów, stworzył 30 realizacji malarskich m.in. na sztucznych przegrodach, podłogach i sufitach.

* Annę Bikont i Joannę Szczęsną wyróżniono za reporterską książkę Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu*, która - zdaniem Kapituły - "nie osądza, tylko pokazuje jak różne były drogi twórców od bezkrytycznej wiary w komunizm do jawnej opozycji". Autorki są dziennikarkami "Gazety Wyborczej".

Nagroda Wielka Fundacji Kultury została w tym roku przyznana po raz 14. O wyborze zadecydowała Kapituła Nagrody, w której skład wchodzą wybitne osobistości świata kultury m.in. Izabella Cywińska, Jan Englert, Andrzej Rottermund i Krzysztof Zanussi.

Wśród laureatów z ubiegłych lat znaleźli się najbardziej znani polscy twórcy m.in. Jerzy Nowosielski, Zbigniew Herbert , Hanna Krall i Andrzej Wajda.

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się na przełomie lutego i marca 2007 roku na warszawskim Zamku Królewskim.

d2ooq45
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ooq45