Trwa ładowanie...

Ania z Zielonego Wzgórza kończy 100 lat

Ania z Zielonego Wzgórza kończy 100 latŹródło: Inne
di5v0qf
di5v0qf

Seria książek dla dziewcząt o Ani z Zielonego Wzgórza skończy w tym roku 100 lat. Urodziny rudowłosej bohaterki obchodzone będą na całym świecie, także w Polsce.

Pierwsza i najsłynniejsza cześć serii Lucy Maud Montgomery - Ania z Zielonego Wzgórza - ukazała się dokładnie 20 czerwca 1908 roku w Kanadzie. Z tej okazji, w 2008 roku planowane są międzynarodowe obchody urodzin Ani.

Wydawnictwo Literackie, jako wyłączny na polskim rynku wydawca książek Montgomery , organizuje festiwal literacki pt. "Ania z Zielonego Wzgórza - 100 lat powieści", który odbywać się będzie od marca do czerwca tego roku. Najważniejsze uroczystości odbędą się 19 czerwca w Krakowie, ale festiwalowe działania obejmą swoim zasięgiem całą Polskę. W programie znajdzie się m.in. cykl warsztatów dla nauczycieli, podczas których przedstawiona zostanie propozycja nowego odczytania książki Ania z Zielonego Wzgórza , konkurs literacki oraz konkurs rysunkowy dla dzieci.

di5v0qf

Powstanie też interaktywna strona internetowa dla dzieci, nauczycieli i wszystkich zainteresowanych tematem, gdzie będzie można znaleźć wiele ciekawostek o autorce powieści oraz najpopularniejszej postaci przez nią stworzonej, czyli Ani.

Planowana jest też wystawa w Bibliotece Jagiellońskiej, na którą złożą się rozmaite wydania Ani z Zielonego Wzgórza , materiały dotyczące autorki, zdjęcia z miejsc, gdzie rozgrywała się akcja powieści oraz wyróżnione prace plastyczne dzieci. Wystawa będzie czynna przez cały czerwiec 2008.

19 czerwca w Krakowie odbędzie się wielki piknik urodzinowy na cześć Ani z Zielonego Wzgórza, połączony z toastem sokiem marchewkowym (będzie to bicie rekordu Guinnessa w liczbie osób jednorazowo pijących sok marchwiowy - rzecz zgłoszona została już do księgi rekordów). Oprócz tego planowane są konkursy i zabawy dla dzieci, wręczenia nagród laureatom konkursów oraz koncert.

Seria książek o Ani z Zielonego Wzgórza liczy sobie 10 tomów. W kolejnych książkach opisywane są dalsze losy bohaterki i jej dzieci. Zostały one przełożone na 36 języków. Ostatni tom - Pożegnanie z Awonlea - ukazał się w 1920 roku. Na podstawie powieści o Ani z Zielonego Wzgórza zrealizowano 10 filmów.

Jesienią 2008 Wydawnictwio Literackie opublikuje biografię Lucy Maud Montgomery pt. Maud z Wyspy Księcia Edwarda autorstwa Mollie Gillen.

di5v0qf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
di5v0qf