Trwa ładowanie...

Andrzej Dobosz laureatem Warszawskiej Premiery Literackiej

"Pustelnik z Krakowskiego Przedmieścia", zbiór tekstów autorstwa Andrzeja Dobosza, krytyka literackiego i wieloletniego felietonisty m.in. "Tygodnika Powszechnego", nagrodzono w środę Warszawską Premierą Literacką jako książkę sierpnia 2011 roku.

Share
Andrzej Dobosz laureatem Warszawskiej Premiery LiterackiejŹródło: "__wlasne
d9lx1ae

* Pustelnik z Krakowskiego Przedmieścia , zbiór tekstów autorstwa Andrzeja Dobosza , krytyka literackiego i wieloletniego felietonisty m.in. "Tygodnika Powszechnego", nagrodzono w środę Warszawską Premierą Literacką jako książkę sierpnia 2011 roku.*

"Najważniejsze jest to, że jego twórczość ma nierozerwalny związek z czytaniem przez niego książek, czytaniem zachłannym, namiętnym niemal, szczerze mówiąc, wariackim" - powiedział w laudacji o laureacie Rafał Marszałek, krytyk filmowy i przyjaciel Dobosza .

Współczesność jako czas szybkiej wymiany informacji "pozostawia Pustelnika na marginesie z tym, co stanowi nieoceniony walor jego twórczości" - zauważył Marszałek. W ocenie krytyka, intymność, delikatność, namysł i skupienie stanowią największą wartość pisarstwa Dobosza . "Takie rzeczy, które w naszym rozgorączkowanym świecie nie znajdują miejsca" - podkreślił Marszałek.

d9lx1ae

Nagrodę na środowym spotkaniu w warszawskim Klubie Księgarza wręczył Doboszowi prezes polskiego PEN Clubu Adam Pomorski . "Esej z całą piękną tradycją wykonany jest przez naszego laureata zawsze z nieprawdopodną urodą, dystynkcją oraz elegancją, a jednocześnie z uszczypliwością, mieszczącą się naprawdę gdzieś w górnych sferach podziałki" - powiedział Pomorski . Według niego, w postawie Dobosza mieści się arystokratyzm i konserwatyzm.

"Całe moje pisanie bierze się, oczywiście, z czytania i z umiejętności znajdowania krótkich, dobrych cytatów" - uznał obecny na środowym spotkaniu Dobosz . "Gdy się znajdzie dobry cytat, to już potem dopisanie czegoś do tego cytatu jest rzeczą łatwą i prostą, przychodzi samo" - przekonywał laureat.

W Pustelniku z Krakowskiego Przedmieścia zebrano felietony pióra Dobosza pisane od 1951 roku do chwili obecnej. Zbiór podzielony jest na części zgodnie z etapami twórczości pisarza, m.in. okresami współpracy z warszawskimi redakcjami: "Nowej Kultury", "Współczesności" i "Literatury", oraz paryską "Kulturą". W swoich felietonach autor dzieli się opisami miejsc i postaci, z którymi zetknął się w Warszawie i Paryżu. Dobosz swoją twórczość poświęca literaturze, którą nie tylko ocenia jako recenzent, lecz przede wszystkim używa do opisu rzeczywistości.

* Andrzej Dobosz urodził się w 1935 roku w Warszawie, gdzie żył i pracował przez blisko 40 lat. W 1974 roku wyjechał do Francji.* Tam mieszka do dziś. W latach 1994-2008 prowadził w Paryżu polską księgarnię "Librairie Dobosz". Jest autorem recenzji książek, nadawanych na antenie Programu III Polskiego Radia lub publikowanych na łamach dziennika "Rzeczpospolita".

d9lx1ae

Dobosz ma za sobą kilka występów na dużym ekranie. Zagrał m.in. rolę filozofa w filmie "Rejs" Marka Piwowskiego.

Książka Pustelnik z Krakowskiego Przedmieścia ukazała się nakładem wydawnictwa Iskry.

Warszawska Premiera Literacka, nagroda stołecznych księgarzy i bibliotekarzy, przyznawana jest od 1985 roku. Co miesiąc wybierana jest Książka Miesiąca, a pod koniec roku - Książka Roku. Celem Warszawskiej Premiery Literackiej jest promocja najbardziej wartościowych intelektualnie i literacko pierwszych wydań książek żyjących autorów i tłumaczy z Warszawy i Mazowsza.

d9lx1ae
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9lx1ae
d9lx1ae