Trwa ładowanie...
d3tvhrt

Andrea Camilleri nie żyje. Autor serii o Salvo Montalbano miał 93 lata

Zmarł Andrea Camilleri, włoski pisarz powieści kryminalnych. Na świecie sprzedano kilkadziesiąt milionów egzemplarzy jego książek. Największą sławę przyniosła mu seria z Salvo Montalbano. Miał 93 lata.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrea Camilleri bardzo późno rozpoczął karierę pisarza
Andrea Camilleri bardzo późno rozpoczął karierę pisarza (East News)
d3tvhrt

Andrea Camilleri nie żyje

Andrea Camilleri urodził się 6 września 1925 roku w Porto Empedocle na Sycylii. W 1945 roku wstąpił do partii komunistycznej. Później studiował reżyserię i wystawiał sztuki teatralne. Współpracował z telewizją RAI, wykładał na uczelniach teatralnych i filmowych. Przez większość swojego życia mieszkał w Rzymie.

Camilleri swoją karierę pisarza zaczął bardzo późno, bowiem w wieku 53 lat. Wtedy wydano jego książkę "Tok rzeczy", która była odrzucana wcześniej 14 razy. Pisał wiersze, opowiadania oraz powieści kryminalne. Największą sławę przyniosła mu seria o Salvo Montalbano, policjancie z miasteczka Vigata. Autor nazwał go na cześć katalońskiego pisarza Manuela Vázqueza Montalbána, ale osobę wzorował na swoim ojcu. Komisarz Montalbano jest prawdziwym smakoszem. W każdej powieści przeczytamy opisy jego posiłków, a czasem skrócony przepis na wspaniałe (i często proste) danie kuchni z południa Włoch. Montalbano jest w stanie przełożyć na później swoje cele, jeśli odwiedzi lokalną restaurację. Na całym świecie sprzedano ponad 30 mln egzemplarzy książek Camillerego.

d3tvhrt

ZOBACZ TEŻ: Burza po publikacji książki o Morawieckim. Doszło do złamania kodeksu etyki?

Na podstawie serii nakręcono serial "Komisarz Montalbano", który na świecie obejrzało łącznie 1,2 mld osób.

U szczytu swej popularności Camilleri opublikował też powieści o wielkich malarzach, m.in. o Caravaggio i Renoirze. Krytycy literaccy chwalili go za to, że w swojej twórczości potrafił łączyć sycylijski dialekt z tymi z Półwyspu Apenińskiego.

Camilleri zmarł w środę 17 lipca w Rzymie w wieku 93 lat.

d3tvhrt

Podziel się opinią

Share

d3tvhrt

d3tvhrt