Trwa ładowanie...

Andrea Camilleri nie żyje. Autor serii o Salvo Montalbano miał 93 lata

Zmarł Andrea Camilleri, włoski pisarz powieści kryminalnych. Na świecie sprzedano kilkadziesiąt milionów egzemplarzy jego książek. Największą sławę przyniosła mu seria z Salvo Montalbano. Miał 93 lata.
Share
Andrea Camilleri bardzo późno rozpoczął karierę pisarza
Andrea Camilleri bardzo późno rozpoczął karierę pisarzaŹródło: East News
d3kccue

Andrea Camilleri nie żyje

Andrea Camilleri urodził się 6 września 1925 roku w Porto Empedocle na Sycylii. W 1945 roku wstąpił do partii komunistycznej. Później studiował reżyserię i wystawiał sztuki teatralne. Współpracował z telewizją RAI, wykładał na uczelniach teatralnych i filmowych. Przez większość swojego życia mieszkał w Rzymie.

Camilleri swoją karierę pisarza zaczął bardzo późno, bowiem w wieku 53 lat. Wtedy wydano jego książkę "Tok rzeczy", która była odrzucana wcześniej 14 razy. Pisał wiersze, opowiadania oraz powieści kryminalne. Największą sławę przyniosła mu seria o Salvo Montalbano, policjancie z miasteczka Vigata. Autor nazwał go na cześć katalońskiego pisarza Manuela Vázqueza Montalbána, ale osobę wzorował na swoim ojcu. Komisarz Montalbano jest prawdziwym smakoszem. W każdej powieści przeczytamy opisy jego posiłków, a czasem skrócony przepis na wspaniałe (i często proste) danie kuchni z południa Włoch. Montalbano jest w stanie przełożyć na później swoje cele, jeśli odwiedzi lokalną restaurację. Na całym świecie sprzedano ponad 30 mln egzemplarzy książek Camillerego.

d3kccue

ZOBACZ TEŻ: Burza po publikacji książki o Morawieckim. Doszło do złamania kodeksu etyki?

Na podstawie serii nakręcono serial "Komisarz Montalbano", który na świecie obejrzało łącznie 1,2 mld osób.

U szczytu swej popularności Camilleri opublikował też powieści o wielkich malarzach, m.in. o Caravaggio i Renoirze. Krytycy literaccy chwalili go za to, że w swojej twórczości potrafił łączyć sycylijski dialekt z tymi z Półwyspu Apenińskiego.

Camilleri zmarł w środę 17 lipca w Rzymie w wieku 93 lat.

d3kccue

Podziel się opinią

Share
d3kccue
d3kccue