Trwa ładowanie...

Andersen byłby z nich dumny

Andersen byłby z nich dumnyŹródło: Inne
d2ghv2b
d2ghv2b

Fundacja Hansa Christiana Andersena przyznała tytuły Ambasadorów Andersena. W naszym kraju wyróżniono w ten sposób Jolantę Kwaśniewską, Annę Marię Jopek, Marka Kamińskiego i Jerzego Stuhra.

Uffe Ellemann-Jensen, były duński minister spraw zagranicznych, tak uzasadnił ten wybór:
„Hans Christian Andersen był mistrzem w opowiadaniu historii. Wybierając Ambasadorów Hansa Christiana Andersena poszukuje się osób, które właśnie mają swoją własną historię do opowiedzenia. Nasi czterej nowi Ambasadorowie zdecydowanie spełniają to kryterium”.

Wręczenie wyróżnień nieprzypadkowo zbiega się z rozpoczęciem obchodów 200. rocznicy urodzin słynnego baśniopisarza. Zadaniem Ambasadorów będzie bowiem wspieranie wydarzeń rocznicowych.

Wśród nominowanych znaleźli się również Isabel Allende, Vaclav Havel, Suzanne Vega. Ambasadorowie z całego świata wezmą 2 kwietnia 2005 roku udział w uroczystym otwarciu obchodów Roku Andersena.

d2ghv2b

Dania ogłosiła rok 2005 Rokiem Andersena, by uczcić 200. rocznicę urodzin pisarza. Honorowym patronem wydarzenia została duńska królowa Małgorzata. Kalendarz imprez trwających cały rak przewiduje 300 wydarzeń w 40 krajach świata. Wstępem było otwarcie w Nowym Jorku wystawy poświęconej autorowi najbardziej znanych na świecie baśni. Oficjalnie święto duńskiego pisarza rozpocznie się w pierwszy weekend kwietnia. Wtedy zaprezentowane zostanie widowisko o tytule takim, w jaki zaczyna się każda baśń: Pewnego razu, oparte na baśniach i fragmentach biografii Andersena. Ma być ono transmitowane przez stacje telewizyjne w wielu krajach. Planowane są również premiery utworów symfonicznych powstałych na podstawie duńskich baśni.

W Polsce Rok Andersena inaugurowany będzie 31 marca, kiedy to w Duński Instytut Kultury i Biblioteka Narodowa otworzą dwie wystawy: „Andersen – człowiek – pisarz” oraz „Andersen w Polsce”.

Jedną z ważniejszych imprez towarzyszących będzie wydanie nowych tłumaczeń baśni Andersena oraz publikacja przekładu książki Jackie Wullschlager Andersen. Życie baśniopisarza, która ukaże się pod patronatem Wirtualnej Polski.

Hans Christian urodził się jako syn szewca i praczki, dzieciństwo spędził na duńskiej prowincji. Zadebiutował w 1822 roku zbiorem utworów Młodzieńcze próby. To właśnie Brzydkie kaczątko, Calineczka czy Dziewczynka z zapałkami i inne historie zapewniły mu rozgłos, mimo że pisania baśni początkowo nie traktował poważnie. Po latach, jako szanowany autor, podejmowany był na dworach królewskich, a jego książki przetłumaczone na 80 języków do dziś czytane są na całym świecie.

d2ghv2b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ghv2b

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj