Do księgarń trafiła biografia Władysława Andersa pt. _ Anders. Ostatni bohater_ pióra Marii Nurowskiej .
Jakim człowiekiem był Władysław Anders? Polityk, generał, dla wielu wzór poświęcenia w imię najwyższych idei. Zwycięski wódz spod Monte Cassino, który w drodze przez sowieckie łagry wycierpiał tyle samo bólu i upokorzeń, co jego żołnierze. Czerwone maki i biały koń niosący generała nabrały już charakteru symboli.
Z książki Marii Nurowskiej wyłania się także inne oblicze Andersa. Mężczyzny, któremu zabrakło odwagi, aby osobiście powiedzieć żonie, że po 25 latach wspólnego życia związał się z inną kobietą – artystką kabaretową w wieku ich córki. Przywódcy, którego plany nie zawsze były do końca przemyślane, co wielu jego podwładnych kosztowało życie. Polityka niezbyt dobrze znającego się na ludziach, o czym najdobitniej świadczy jego zaufanie do generała NKWD – Żukowa.
Autorka nie odmawia Andersowi wielkości, nie tworzy jednak pomnika. Dokumentując biografię listami i wspomnieniami znających go osób, dąży do wydobycia prawdy o nim we wszystkich aspektach jego życia. Maria Nurowska wielokrotnie udowodniła w swoich powieściach, że potrafi przykuwać uwagę czytelnika. Także i tutaj wykorzystywana przez nią technika zmiany perspektywy nie tylko nie pozwala się znużyć, ale również nadaje książce wiarygodność.
Maria Nurowska – autorka powieści i dramatów. Wydała ponad dwadzieścia książek, między innymi: _Po tamtej stronie śmierć,/i> (1977), _Postscriptum (1989), Listy miłości (1991), sagę Panny i wdowy (1991–1992), Rosyjskiego kochanka (1996), Miłośnicę (1998), Niemiecki taniec (2000). W ostatnich latach ukazała się opowieść biograficzna o Ryszardzie Kuklińskim Mój przyjaciel zdrajca (2004), trylogia ukraińska – Imię twoje... (2003), Powrót do Lwowa (2005), Dwie miłości (2006) oraz autobiograficzny tom Księżyc nad Zakopanem (2006).
Powieści Marii Nurowskiej zostały przetłumaczone na dwanaście języków, w tym chiński i koreański. We Francji i w Niemczech stały się bestsellerami.