W ostatnim czasie na naszym rynku wydawniczym ukazało się sporo książek poświęconych Aleksandrowi Wielkiemu. Wymienić można m.in. pozycję z wydawnictwa Rebis pt.: Aleksander Wielki. Dzielność wojenna Stevena Pressfielda, Aleksander Wielki. Morderstwo w Babilonie Grahama Phillipsa z wydawnictwa Wołoszański czy ta, która ukaże się w grudniu - Aleksander Wielki. Biografia Petera Greena (wydawnictwo W.A.B.).
Co spowodowało takie nagłe zainteresowanie tą postacią historyczną? Jednym z powodów jest zapewne planowana na styczeń 2005 roku premiera filmu pt.: Alexander z Colinem Farrellem i Angeliną Jolie w rolach głównych (Angelina gra matkę Farrella!).
Dwie z omawianych książek ukazało się bądź ukaże się pod patronatem medialnym Wirtualnej Polski (Aleksander Wielki. Morderstwo w Babilonie Grahama Phillipsa, Aleksander Wielki. Biografia Petera Greena).
Aleksander Wielki. Dzielność wojenna Stevena Pressfielda to fikcyjna autobiografia króla Aleksandra Macedońskiego, największego wodza wszech czasów, którego usiłowali naśladować inni, choćby Cezar czy Napoleon. Ta kronika wypadków wojennych nie tylko przypomina najsłynniejsze zwycięstwa młodego wychowanka Arystotelesa, ale też umiejętnie wprowadza w świat starożytnych Greków.
Aleksander Wielki. Biografia Petera Greena to książka, w której Peter Green przedstawia własną odpowiedź na to, kim naprawdę był ów charyzmatyczny wódz: megalomanem opętanym żądzą władzy, despotą porównywalnym z Hitlerem i Stalinem, czy dalekowzrocznym monarchą, oddanym idei zjednoczenia ówczesnego świata.
Aleksander Wielki. Morderstwo w Babilonie Grahama Phillipsa odtwarza scenę zbrodni i wskazuje ośmiu głównych podejrzanych, z których każdy miał zarówno motyw jak i okazję by zamordować Aleksandra. Analizując ich życie, odsłania labirynt seksualnych intryg, zajadliwej walki o władzę oraz romantycznej tragedii, które nieuchronnie prowadziły do śmierci cesarza. Ostatecznie w tej zawiłej i dramatycznej opowieści, wyłania się postać prawdziwego mordercy.