Trwa ładowanie...
d2hhydv

Angelina Jolie

Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0
Źródło: Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0

Angelina Jolie poza pracą w branży filmowej znana jest również z zaangażowania w działalność humanitarną – jako ambasador dobrej woli prowadziła ona osobiste dzienniki, które opublikowała w 2003 roku.

Angelina Jolie – działalność humanitarna

Angelina Jolie to nie tylko laureatka Oscara oraz kilku Złotych Globów. W 2001 roku aktorka kręciła film Lara Croft: Tomb Raider w Kambodży – pobyt w tym kraju i zetknięcie się z tamtejszymi realiami nakłoniły ją do dokładniejszego zgłębienia sytuacji uchodźców. Podróż Angeliny Jolie do obozów uchodźców w Tanzanii i Sierra Leone, a także jej dalsze zaangażowanie w misje, pomoc finansową i publiczne dzielenie się informacjami i odczuciami odnośnie poszkodowanych w wyniku różnych wydarzeń uchodźców, aktorka otrzymała tytuł Ambasadora Dobre Woli UNHCR.

Angelina Jolie odwiedziła Tajlandię, Ekwador, Kosowo i Kenię, a podczas podróży prowadziła dzienniki – pełną relację z wypraw w latach 2001–2001 zatytułowaną "Notes from My Travels" (w polskim tłumaczeniu "Notatki z podróży") opublikowała w 2003 roku. Dochody ze sprzedaży książki Jolie przekazała Wysokiemu Komisarzowi Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR). W tym samym roku miał premierę film Bez Granic, w którym Jolie zagrała aktywistkę działającą w Etiopii na rzecz uchodźców.

Zaangażowanie Angeliny Jolie w pomoc uchodźcom nie osłabło, w kolejnych latach wciąż czynnie działała na ich rzecz – w 2003 roku została pierwszą laureatką nagrody Citizen of the World imienia Sergio Vieira de Mello, w 2005 roku wręczono jej nagrodę Global Humanitarian Award, a dwa lata później przyznano jej Freedom Award za pomoc uchodźcom i działalność na rzecz wolności.

Dzienniki Angeliny Jolie

Dokumentowanie swoich osobistych przeżyć Angelina Jolie rozpoczyna podczas wyprawy do Sierra Leone i Tanzanii, pisze w sposób empatyczny i emocjonalny, opowiada o indywidualnych tragediach ludzkich i swojej drodze do działalności jako aktywistka. Dzienniki Angeliny Jolie to emocjonalna podróż, podczas której można poznać realia życia uchodźców, które Jolie opisała w prosty sposób, odkrywając przed czytelnikiem towarzyszące jej emocje.

Angelina Jolie
Data urodzenia

04.06.1975

Miejsce urodzenia

Los Angeles

Bibliografia
d2hhydv

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hhydv
d2hhydv
d2hhydv