Trwa ładowanie...
ryszard kapuściński
23 kwietnia 2010, 13:31

Albo powietrze, albo Ryszard Kapuściński

Albo powietrze, albo Ryszard KapuścińskiŹródło: Inne
d4at2ad
d4at2ad

W warszawskiej księgarni Czuły Barbarzyńca odbyło się spotkanie z Ryszardem Kapuścińskim .

Okazją do spotkania było wydanie tomu poezji Prawa natury .

Prowadzący Jarosław Mikołajewski otwierając spotkanie żartował, że obecność Ryszarda Kapuścińskiego jest widomym znakiem tego, że nieprawdą jest, że młodych autorów w Polsce się nie promuje – a Ryszard Kapuściński jest autorem drugiego tomiku wierszy.
Jarosław Mikołajewski zwrócił uwagę, że poprzez te wiersze Ryszard Kapuściński nam siebie zaofiarował. Możemy go widzieć na odległość oddechu albo w ogóle bez odległości.

Piotr Łuszczykiewicz przytoczył anegdotę, jak podczas spotkania z Ryszardem Kapuścińskim , które odbywało się pewnego skwarnego lata w Niemczech, sala była szczelnie wypełniona. Ryszard Kapusciński tłumaczył kwestie związane z Afryką, z konfliktem Hutu i Tutsi. Było niemiłosiernie duszno i ktoś otworzył okno, ratując życie zebranym. Ale wówczas gwar ulicy zagłuszył głos Ryszarda Kapuścińskiego . I wtedy ktoś przytomnie powiedział: „Albo powietrze, albo Kapuściński !”. Wybrano oczywiście Kapuścińskiego .

d4at2ad

Piotr Łuszczykiewicz przypomniał, że * Ryszard Kapuściński narodził się jako poeta w 1986 roku – wtedy to wydany został Notes. Jego wiersze napisane są w dyspozycji miniatury lirycznej. Krytycy widzą w tej poezji z jednej strony świat widziany oczyma reportera: nieszczęście, cierpienie, samotność, ból niezrozumienia, a drugiej zaś strony – czystą lirykę. Widać w nich dobry patronat Tadeusza Różewicza , ale również dużo metafizyki. *Są w tej poezji nawiązania do polskiej poezji religijnej XX wieku, echa Jerzego Lieberta , echa Karola Wojtyły , a także Jana Twardowskiego . Jest to poezja pisana zimnym okiem kamery i pełna emocji, ciepła, pochylająca się nad tym, co niedoskonałe.

Bohater wieczoru, Ryszard Kapuściński , wyznał, że poezja towarzyszy mu cały czas. Zawsze czyta wiersze, to doświadczenie drogie i cenne. Jego zdaniem poezja jest skarbnicą języka, a jej wielki humanizm polega m. in. na tym, że przechowuje ona bogactwo, świeżość, cały koloryt języka. Czytając wiersze zanurzamy się w bogactwie języka. Poezja ocala język.

* Ryszard Kapuściński przyznał, że o poezji jest bardzo trudno mówić. Każdy wiersz jest – jego zdaniem – otoczony milczeniem, wielką ciszą. Dopiero z tej ciszy można wydobyć całe bogactwo.*

Proszony o lekturę poezji, Ryszard Kapuściński przeczytał wiersze C.K. Norwida , Jarosława Iwaszkiewicza , Ludmiły Marjańskiej i Kazimierza Hofmana.

Poezje Ryszarda Kapuścińskiego przeczytała Magdalena Cielecka.

d4at2ad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4at2ad

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj