W styczniu minęło 50 lat od wypadku samochodowego, w którym zginął Albert Camus . Z tej okazji wydawnictwo Studio Emka wydało polską wersję albumu poświęconego pisarzowi. Znajduje się w nim pond 300 zdjęć dokumentujących życie pisarza. href="http://kultura.wp.pl/title,Albert-CAMUS-Samotny-i-Solidarny,wid,12795295,wiadomosc.html">
- Gdy dziadek zginął, moja mama miała 14 lat. Na całe życie zapamiętała z tamtego dnia szturm dziennikarzy na dom, w którym przebywali z bratem. Został jej z tych wydarzeń uraz i niechęć do prasy oraz zbytniego odsłaniania się w życiu publicznym. Dlatego długo utrzymywała mnie w nieświadomości, kim był mój dziadek. Dopiero gdy miałam dwanaście lat, dotarło do mnie, że był tak znanym pisarzem. W domu też niewiele mówiło się o dziadku, bo wspomnienie o jego śmierci bardzo długo było dla mamy traumą - mówiła Elisabeth Maisondieu Camus, wnuczka pisarza, która odwiedziłą Polskę z okazji premiery książki.
- Z nielicznych wspomnień, jakie przekazała mi mama, wynika, że dziadek był bardzo czułym i troskliwym ojcem. Surowy bywał tylko w sytuacjach, gdy chodziło o naukę, oceny. Mam wrażenie, że miało to związek z jego pochodzeniem, z tym, że sam ciężko pracował na to, co w życiu osiągnął, i chciał przekazać dzieciom, jak bardzo nauka jest ważna. Więcej opowiadali przyjaciele dziadka, ale najczęściej były to historie o jego wielkim powodzeniu u kobiet, o tym, jak je uwodził. Dziadek nie był przystojny, ale widocznie miał w sobie coś szczególnego, pociągającego. Wiem, że uwielbiał sport, jako dziecko chciał być piłkarzem. Kochał też tańczyć - wspominała wnuczka Camusa.
Album Albert Camus. Samotny i solidarny przygotowała matka Elisabeth Maisondieu - Catherine Camus w formie ilustrowanej opowieści o pisarzu. Ponad 300 fotografii dokumentuje drogę życia Alberta Camusa od wczesnego dzieciństwa w Algierii po ostatnie dni. Są tu zarówno zdjęcia z oficjalnych uroczystości, w których brał udział, jak też i mniej znane fotografie w otoczeniu rodziny i przyjaciół, wśród których było wielu wybitnych artystów tamtej epoki jak Jean-Paul Sartre , Simone de Beauvoir , Pablo Picasso.
W albumie są też zdjęcia fragmentów maszynopisów i rękopisów Alberta Camusa , jego artykułów, także z podziemnej francuskiej prasy lat okupacji. Obok fragmentów najbardziej znanych dzieł Alberta Camusa jak Dżuma , Upadek , Obcy czy sztuk teatralnych jak Kaligula, Stan oblężenia w albumie znalazły się fragmenty nigdy dotąd niepublikowanych w Polsce dzienników, które Albert Camus prowadził od 1935 roku do samej śmierci. Album ukazuje się jednocześnie w kilku wersjach językowych. Polską opublikowało wydawnictwo Studio Emka.
W styczniu minęło 50 lat od śmierci Alberta Camusa , laureata nagrody Nobla z 1957 roku. Prezydent Sarkozy wystąpił z tej okazji z inicjatywą przeniesienia grobu pisarza z wiejskiego cmentarzyka w Lourmarin w Prowansji do Panteonu. Propozycja wzbudziła kontrowersje, a także opór rodziny pisarza, która podkreślała, że autor Dżuma nie szukał zaszczytów. Sprawa na razie nie doczekała się rozstrzygnięcia.