Trwa ładowanie...

Akcja "Podziel się książką" w Białymstoku

Kilkudziesięciu białostoczan wzięło w sobotę udział w akcji "Podziel się książką", zorganizowanej w centrum miasta. Mogli nie tylko wymieniać się książkami, ale i zapoznać się ze zbiorami esperanckiej biblioteki działającej w mieście.

Akcja "Podziel się książką" w BiałymstokuŹródło: sxc.hu
d3w40kg
d3w40kg

Kilkudziesięciu białostoczan wzięło w sobotę udział w akcji "Podziel się książką", zorganizowanej w centrum miasta. Mogli nie tylko wymieniać się książkami, ale i zapoznać się ze zbiorami esperanckiej biblioteki działającej w mieście.

Mimo nie najlepszej pogody, przed jedną z księgarń w centrum Białegostoku, młodzież a także starsi mieszkańcy miasta najpierw stworzyli tzw.* falę książek*. Wszyscy ustawili się w długim szeregu trzymając przyniesione książki. Następnie położyli je na pobliskim murku i wybierali interesujące ich pozycje. Niektórzy zaczepiali innych uczestników, aby wymienić się z nimi książkami.

Uczestnicy przynieśli przede wszystkim literaturę piękną polską oraz zagraniczną dla młodzieży i dorosłych, m.in. Most do Terabithi Katherine Paterson czy Obciach Kingi Dunin .Jeden z uczestników akcji, Stanisław Horbacz, powiedział PAP, że takich akcji związanych z książkami powinno być w mieście więcej. Sam przyniósł na wymianę pięć książek i szybko znalazł interesujące go pozycje u innych. Dodał, że w domu ma jeszcze wiele publikacji, którymi chętnie podzieli się.

Organizatorem akcji było Białostockie Towarzystwo Esperantystów oraz esperancka biblioteka Esperanto-Libraro, filia Książnicy Podlaskiej w Białymstoku. Jak powiedziała PAP prezes Towarzystwa Elżbieta Karczewska, to sposób na promocję czytelnictwa. Dodała, że obecnie coraz mniej osób, a w szczególności młodych ludzi, czyta książki.

d3w40kg

Karczewska powiedziała, że pomysł na zorganizowanie takiej akcji "przyszedł" do Białegostoku od esperantystów z innych krajów, którzy w ten sam dzień na ulicach swoich miast przeprowadzają podobne akcje.

Podczas imprezy prezentowano też zasoby esperanckiej biblioteki Esperanto-Libraro. Białystok jest rodzinnym miastem twórcy esperanto, Ludwika Zamenhofa. Karczewska powiedziała, że sobotnia akcja to także okazja do promocji międzynarodowego języka i samego Zamenhofa, wciąż mało znanego przez mieszkańców miasta.

Prezentowano m.in. książki do nauki języka esperanto, popularno-naukowe czy literaturę piękną przetłumaczoną na esperanto, np. Władcę Pierścieni J.R.R. Tolkiena . Uczestnikom wręczano płyty CD, na których można znaleźć podstawowe informacje o esperanto. Dzieciom rozdano książeczki o kocie Kolorze i dziadku Pawle, w czterech językach - esperanto, polskim, angielskim i niemieckim. Można było też posłuchać muzyki esperanckiej.

Obecnie w Esperanto-Libraro znajduje się ok. 3 tysięcy książek, m.in. słowników, podręczników do nauki języka esperanto, książek dla dzieci i młodzieży, biuletynów czy komiksów. Ma ona obecnie 62 stałych czytelników.

d3w40kg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3w40kg