Trwa ładowanie...

Agenturalna przeszłość powodem dymisji profesora literatury

Agenturalna przeszłość powodem dymisji profesora literaturyŹródło: Inne
d3djr49
d3djr49

Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przyjął dymisję dyrektora Instytutu Literatury Polskiej prof. Janusza Kryszaka , który przyznał się do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa – rzecznik UMK Justyna Morzy.

Prof. Kryszak jest wybitnym znawcą polskiej literatury emigracyjnej oraz dwudziestolecia międzywojennego, a także poetą. Dwa tygodnie temu działacz toruńskiej „Solidarności” Stanisław Śmigiel ujawnił lokalnym mediom agenturalną przeszłość Kryszaka na podstawie dokumentów IPN.

Według Śmigla, Kryszak pod pseudonimem „Krzysztof” przez 22 lata był tajnym współpracownikiem SB. Zwerbowano go w 1967 r., gdy był 22-letnim studentem filologii polskiej UMK. Współpracował z SB nieprzerwanie aż do 1989 r. Donosił m.in. na wybitnego polonistę prof. Artura Hutnikiewicza , którego był uczniem, a po jego śmierci w zeszłym roku , stał się też spadkobiercą.

Kryszak przyznał się do współpracy i złożył dymisję z funkcji dyrektora Instytutu Literatury Polskiej. Oprócz przyjęcia dymisji, rektor UMK Andrzej Jamiołkowski zawiesił go też w pełnieniu funkcji kierownika pracowni literatury emigracyjnej.Na razie prof. Kryszak przez rok będzie na urlopie.

d3djr49
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3djr49