Trwa ładowanie...

Aga Zaryan śpiewa Miłosza po polsku

Po sukcesie płyty "A Book of Luminous Things" z anglojęzycznymi interpretacjami wierszy Czesława Miłosza i jego ulubionych poetek, Aga Zaryan przygotowała polską wersję płyty. Premiera "Księgi olśnień" odbędzie na początku października.

Aga Zaryan śpiewa Miłosza po polskuŹródło: "__wlasne
dwltn9i
dwltn9i

Po sukcesie płyty A Book of Luminous Things z anglojęzycznymi interpretacjami wierszy Czesława Miłosza i jego ulubionych poetek, Aga Zaryan przygotowała polską wersję płyty. Premiera Księgi olśnień odbędzie na początku października. Księga olśnień zawierać będzie dwanaście kompozycji do wierszy Czesława Miłosza oraz jego ulubionych poetek: Anny Świrszczyńskiej , Jane Hirshfield i Denise Levertov . To zestawienie twórczości Miłosza z utworami, które lubił i które przekładał na język polski, tworzy oryginalny, wizerunek noblisty.

"Utwory te mają coś wspólnego: z jednej strony jest w nich wiele miłości do świata i przyrody, z drugiej wyczuwa się w nich podskórny lęk egzystencjalny.To wiersze, które trafiają do mojej wrażliwości, działają na wyobraźnię, są obrazowe, a to zawsze sprzyja pisaniu muzyki i ułatwia interpretację" - mówi Zaryan o swoim muzycznym odczytaniu Miłosza .
Wokalistka zwraca uwagę, że oprócz wierszy Miłosza wybrała utwory poetek, które były mu bliskie. "Tym, co urzeka mnie w poezji Świrszczyńskiej , jest jej bezpośredniość" - podkreśla. "To poezja odważna, wyzbyta tabu, przepełniona erotyzmem, nowoczesna. Pisała ją silna kobieta, która przeszła przez gehennę wojny, kobieta niezwykle wrażliwa na cierpienie innych, potrafiąca komunikować się z samą sobą, bywająca do bólu bezpośrednia i szczera. Miłosz niezwykle cenił poezję Anny Świrszczyńskiej i ubolewał, że nie jest dostatecznie znana poza Polską - dlatego sam tłumaczył ją na angielski i promował w Ameryce" - mówi.

Aga Zaryan, znana wokalistka jazzowa, tym razem stworzyła klasyczny album; nagrała poezję z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej oraz wybitnych instrumentalistów. Aranżacje orkiestrowe przeplatają się tu z nastrojowymi balladami.

Muzykę do większości utworów skomponował Michał Tokaj, ale w gronie kompozytorów jest też David Dorużka i Aga Zaryan. Wokalistce towarzyszył zespół: pianista Michał Tokaj, gitarzysta Larry Koonse, kontrabasista Darek Oleszkiewicz i na instrumentach perkusyjnych - Munyungo Jackson oraz Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Krzysztofa Herdzina.

Anglojęzyczna wersja płyty - "A Book of Luminous Things" - ukazała się w czerwcu i zyskała już status platyny.

" Miłosz pisał swoje wiersze po polsku, dopiero później były one przekładane na inne języki - wyjaśnia artystka. - Mam nadzieję, że w Księdze olśnień słuchacze natrafią na tematy im bliskie. Ja w wybranej poezji znalazłam swoje olśnienia" - dodaje Zaryan.

dwltn9i

Księga Olśnień to drugi polskojęzyczny album w dyskografii Agi Zaryan. Do współpracy przy utworze "To jedno" wokalistka zaprosiła Grzegorza Turnaua. Piosenka ta, jako pierwsza, będzie promowała album.

6 listopada 2011 r. w cyklu Deutsche Bank Invites odbędzie się galowy koncert promocyjny w Filharmonii Narodowej w Warszawie, podczas którego Aga Zaryan zaprezentuje repertuar z płyty w towarzystwie swojego kwartetu jazzowego oraz Orkiestry Filharmonii Narodowej.

Aga Zaryan uznawana jest za jedną z najbardziej rozpoznawalnych wokalistek jazzowych nowego pokolenia. Jej albumy osiągnęły statusy Złotych i Platynowych Płyt. Czterokrotnie zwyciężała w plebiscycie na Najlepszą Wokalistkę Roku magazynu Jazz Forum (2007-2010). Jest laureatką nagrody Fryderyk. To pierwsza polska artystka wydająca albumu pod szyldem legendarnej wytwórni Blue Note Records.

dwltn9i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwltn9i