Trwa ładowanie...
dkr3vap

Adam Zagajewski wrócił do Polski

dkr3vap
dkr3vap

Po dwudziestu latach pobytu zagranicą, Adam Zagajewski wrócił na stałe do Polski. Zamieszkał w Krakowie, który jest miastem jego studiów. Poeta przyznał, że czuje się znużony wielkimi aglomeracjami takimi jak Paryż, skąd aby zobaczyć las czy łąkę trzeba jechać 50 km.
Pytany o plany na przyszłość Zagajewski odpowiedział: Nie mam żadnych planów. Chcę tu mieszkać i pisać. Pobyt w Polsce Zagajewski rozpoczyna jednak od mocnego akcentu. Jest pomysłodawcą i organizatorem spotkania amerykańskich i polskich poetów, które rozpocznie się w Krakowie 17 lipca.
Kraków staje się powoli jednym z najbardziej "poetyckich miast" w Polsce. Mieszkają tu już nobliści: Czesław Miłosz i Wisława Szymborska, a wkrótce zamierza osiąść na stałe także litewski poeta i tłumacz Tomas Venclova.
Adam Zagajewski urodził się w 1945 roku we Lwowie, ale nigdy tam nie mieszkał. Wkrótce po jego urodzeniu rodzice wraz z nim powrócili w ramach akcji repatriacyjnej do Polski. Dzieciństwo spędził na Śląsku, w Gliwicach, lata uniwersyteckie w Krakowie. Prowadził zajęcia z filozofii jako asystent uczelniany, pracował w redakcji czasopism Student i Odra. Szybko zdobył sławę czołowego poety "pokolenia '68". W latach siedemdziesiątych związany z niezależnym ruchem literackim, od 1982 roku mieszkał w Paryżu.

dkr3vap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkr3vap