Trwa ładowanie...
d1tdnvp
poznań
23-04-2010 13:48

Adam Banaszak laureatem konkursu Noc Verba Sacra

d1tdnvp
d1tdnvp

Adam Franciszek Banaszak z Poznania zdobył w poniedziałek Nagrodę Grand Prix im. Mieczysława Kotlarczyka w VIII konkursie Noc Verba Sacra na interpretację tekstu biblijnego i klasycznego, który odbył się w Poznaniu -poinformował organizator konkursu, Przemysław Basiński.

Zorganizowany w poznańskim Teatrze Nowym konkurs odbył się w ramach trwającego w Poznaniu ósmego Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Słowa Verba Sacra.

Zwycięzca zaprezentował interpretacje Tryptyku rzymskiego i Księgi Hioba. Wraz z główną nagrodą otrzymał 5 tys. zł ufundowane przez Księgarnię i Drukarnię Św. Wojciecha w Poznaniu.

Nagrodę Specjalną im. Romana Brandstaettera za najlepszą interpretację tekstu biblijnego otrzymała Ewa Trzewicarz z Krakowa, która zaprezentowała m.in. fragmenty Księgi Estery.

d1tdnvp

Trzecim laureatem konkursu został kolejny poznaniak Marek Klupś, któremu przyznano Nagrodę Zarządu Głównego Związku Artystów Scen Polskich za prezentację m.in. tekstów Leopolda Staffa .

- Nagrodzeni wykazali najwyższy poziom interpretacji słowa. Mniejsze znaczenie miała gra aktorska, większe interpretacja - powiedział Basiński.

W konkursie na artystyczną interpretację tekstu biblijnego i klasycznego wzięło udział 18 aktorów i recytatorów m.in. z Płocka, Wrocławia, Poznania, Szczecina, Krakowa i Warszawy. Uczestnicy prezentowali dwa dowolne fragmenty z Biblii i dwa teksty pozabiblijne.

Nagrody zostaną wręczone podczas Wielkiej Gali Słowa „Gustaw Holoubek in memoriam”, 24 listopada w Auli UAM w Poznaniu. Wiersze, które lubił i cenił Holoubek, przedstawią podczas gali zaproszeni aktorzy: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Magda Zawadzka, Piotr Fronczewski i Krzysztof Gosztyła.

Verba Sacra to projekt artystyczno-naukowo-religijny poświęcony tradycji słowa w kulturze duchowej. Jego realizację rozpoczęto w styczniu 2000 roku w formie cyklu dwunastu prezentacji tekstów biblijnych. Do dziś w ramach cyklu zorganizowano kilkadziesiąt publicznych recytacji, których wysłuchało ponad 220 tys. osób w 15 miastach.

d1tdnvp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tdnvp