Trwa ładowanie...

ABW poinformowała prokuraturę ws. książki o "agencie Tomku"

Share
ABW poinformowała prokuraturę ws. książki o "agencie Tomku"Źródło: "__wlasne
d3ymm05

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przekazała warszawskiej prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa ujawnienia tajemnicy państwowej w książce-wywiadzie z b. agentem CBA Tomaszem Kaczmarkiem.

Rzeczniczka ABW Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska powiedziała w środę PAP, że takie zawiadomienie wpłynęło do Agencji od adwokatów Beaty Sawickiej i Weroniki Marczuk, które agent - zwany przez media "pięknym Tomkiem" - rozpracowywał jako podejrzewane o korupcję.

"Ponieważ ABW nie zna materiałów ani CBA, ani prokuratury w sprawach obu pań, nie mogliśmy stwierdzić, jakie treści w książce ewentualnie naruszają tajemnicę państwową, wobec czego zawiadomienie przekazaliśmy prokuraturze" - dodała rzeczniczka ABW.

Podkreśliła, że książka "będzie czytana" w ABW, która będzie także "pozostawać w kontakcie z prokuraturą w tej sprawie".

Zgodnie z prawem ABW odpowiada za ochronę tajemnicy państwowej i ściga jej ujawnienia. Tajemnicą taką są objęte m.in. czynności operacyjno-rozpoznawcze służb specjalnych wobec obywateli (czynności takie prowadził Kaczmarek). Ponadto działania te są objęte tajemnicą służbową.

d3ymm05

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Monika Lewandowska powiedziała PAP, że na razie nie wpłynęło żadne zawiadomienie z ABW.

Za ujawnienie tajemnicy państwowej Kodeks karny przewiduje karę od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia. Funkcjonariusz publiczny, który ujawnia osobie nieuprawnionej informację stanowiącą tajemnicę służbową lub informację, którą uzyskał w związku z wykonywaniem czynności służbowych, a której ujawnienie może narazić na szkodę prawnie chroniony interes, podlega karze do trzech lat więzienia.

Nieoficjalnie PAP dowiedziała się w źródłach sądowych o pozwie o ochronę dóbr osobistych Weroniki Marczuk wobec Tomasza Kaczmarka, który miał ujawnić szczegóły z jej życia osobistego, uzyskane w trakcie wykonywania czynności służbowych. Więcej o książce przeczytasz w naszym serwisie: tutaj .

Na wasze komentarze i uwagi czekamy nie tylko tutaj, ale także na naszej stronie internetowej na Facebooku: tutaj !

d3ymm05
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ymm05