Tegoroczne Dni Tischnerowskich, które rozpoczną się w Krakowie 9 maja. Podczas czterodniowej imprezy wręczone zostaną Nagrody im. ks. Józefa Tischnera , zaplanowano także debaty o Kościele, kapłaństwie i autorytetach.
– Staramy się, aby w programie Dni Tischnerowskich znalazły się rozmaite wątki i tematy podejmowane przez ks. Tischnera. Oczywiście wybieramy je z duchem czasu, stąd w tym roku temat kapłaństwa, solidarności i autorytetów – mówił Wojciech Bonowicz z Wydawnictwa Znak na konferencji prasowej zorganizowanej w dniu 76. urodzin ks. Tischnera .
VII Dni Tischnerowskie potrwają od 9 do 12 maja. Rozpocznie je msza św. w kolegiacie św. Anny.
W czwartek 10 maja poznamy laureatów Nagród i Stypendium im. ks. Józefa Tischnera . Nagroda ustanowiona przez Miesięcznik i Wydawnictwo Znak jest przyznawana w trzech kategoriach: pisarstwa religijnego lub filozoficznego, stanowiącego kontynuację tischnerowskiego myślenia według wartości; publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować nieszczęsny dar wolności; oraz inicjatyw duszpasterskich i społecznych, współtworzących polski kształt dialogu. Przewodniczącym jury jest redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego” ks. Adam Boniecki, każdy z laureatów otrzyma 15 tys. zł.
*Stypendium im. ks. Józefa Tischnera , ufundowane przez Instytut Nauk o Człowieku w Wiedniu, jest przeznaczone dla młodego polskiego pracownika naukowego. * W ramach przeglądu filmów pokazany będzie dokument nakręcony przez Beatę Dzianowicz w Łopusznej koło Nowego Targu, gdzie ks. Tischner spędził dzieciństwo. Jej mieszkańcy barwnie opowiadają o nimnim i o własnym życiu. Film powstał na potrzeby „Tischnerówki” – Domu Pamięci działającego w Łopusznej.
*Młodzi naukowcy z Papieskiej Akademii Teologicznej, UJ, Akademii Ekonomicznej i Instytutu Myśli Józefa Tischnera podczas organizowanego po raz pierwszy Laboratorium Filozoficznego Młodych dyskutować będą o autorytetach. *
– Będziemy się zastanawiać, czy przypadkiem autorytet dzisiaj nie jest mylony z idolem czy też ekspertem. Będziemy próbować odpowiedzieć na pytanie, jakie wartości proponują nam autorytety – zapowiada ks. dr Jarosław Jagiełło z PAT.
Punktem wyjścia do dyskusji będą m.in. wypowiedzi Andrzeja Wajdy, Anny Dymnej i prof. Andrzeja Zolla.
Instytut Myśli Józefa Tischnera przygotował panel dyskusyjnym „Kościół Tischnera”, a „Tygodnik Powszechny” – debatę o kapłaństwie „Ksiądz na manowcach”.
W Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej 10 maja wystawiony zostanie „Kabaret filozoficzny, czyli wariacje Tischnerowskie” w reż. Artura Więcka. Teksty są oparte na Historii filozofii po góralsku , anegdotach i prawdziwych wydarzeniach z życia ks. Tischnera . W rolach głównych wystąpią: Monika Rasiewicz, Krzysztof Globisz i Jerzy Trela, a u ich boku studenci PWST. Muzykę do spektaklu skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz.
* Dni Tischnerowskie zakończy Wielka Majówka*, podczas której zaprezentują się m.in. uczniowie ze szkół noszących im. ks. Tischnera . Takich palcówek jest 28, z czego jedna na Ukrainie.
Organizatorami Dni Tischnerowskich, które patronatem objął metropolita krakowski abp Stanisław Dziwisz, są uczelnie, z którymi ks. Tischner był związany - UJ, PAT i PWST oraz Wydawnictwo Znak, Wyższa Szkoła Europejska im. ks. J. Tischnera i Instytut Myśli Józefa Tischnera.
Impreza upamiętniająca kapłana, filozofa i pisarza odbędzie się w tym roku także we Wrocławiu.
Ks. Józef Tischner zmarł 28 czerwca 2000 r. w Krakowie. Jest pochowany w Łopusznej.