Już po raz dziewiąty Stowarzyszenie „Midrasz” organizuje w Warszawie Dni Książki Żydowskiej.
Program tegorocznej imprezy, która od 21 do 24 maja br. będzie się odbywać w budynku przy ulicy Twardej 6, w Synagodze im. Nożyków oraz w Austriackim Forum Kultury przy ulicy Próżnej 8, obejmuje około trzydziestu spotkań autorskich, wykładów, dyskusji i paneli. Imprezy towarzyszące to wystawy, koncerty, pokazy filmów i prezentacje małych form teatralnych. Uzupełnią je warsztaty, m.in. kaligrafii i wycinanki żydowskiej oraz piosenki w języku jidysz.
Od samego początku Dni Książki Żydowskiej miały służyć zbliżeniu Polaków i Żydów, a także szerzeniu tolerancji i wzajemnego zrozumienia. To właśnie książka staje się pretekstem do głębszego poznania tradycji, kultury, religii i historii Żydów. Prowokuje do dyskusji na tematy trudne, a istotne z punktu widzenia dawnych i współczesnych stosunków polsko-żydowskich, a także dialogu judaizmu z chrześcijaństwem.
Jednak Dni Książki Żydowskiej to przede wszystkim okazja do prezentacji nowości wydawniczych i starszych publikacji o tematyce żydowskiej. W tegorocznym programie Dni Książki przewidujemy również rozmowy z: Davidem Mitznerem, Józefem Henem, a także Martinem Pollackiem . Odbędzie się też spotkanie „Dylematy tożsamości – życie w cieniu historii. Austriacka literatura żydowska” z udziałem Adama Krzemińskiego, Jacka Burasa oraz Roberta Schindla, autora powieści Rodowody, której fragmenty przeczyta Maria Seweryn. „Jedwabieńskie konteksty” – to tytuł spotkania z Andrzejem Żbikowskim , autorem książki U genezy Jedwabnego. Żydzi na Kresach Północno-Wschodnich II Rzeczypospolitej, wrzesień 1939 – 1941. Podczas spotkania „Smak żydowskiej kuchni – kobieta, kuchnia, rodzina” – z Małgorzatą Gebert, Helise Lieberman, Moniką Krajewską i Gołdą Tencer rozmawiać będzie Bella Szwarcman-Czarnota. Anna Sobolewska poprowadzi dyskusję „Kobiety biblijne z
perspektywy chrześcijańskiej i żydowskiej” z udziałem Elżbiety Adamiak, Kingi Stawikowskiej-Olgyay i Belli Szwarcman-Czarnoty.
Żydowskie konteksty i wątki masońskie w biografii Mozarta omówią Dorota Szwarcman i Tadeusz Cegielski. Waldemar Kuligowski i Kamil „Jakuza” Jaczyński poprowadzą rozmowę na temat izraelskiego hip-hopu. Natomiast Grupa Studnia O. – pierwszy w Polsce zespół skupiający ludzi zajmujących się sztuką opowiadania – zaprezentuje spektakl muzyczny dla dzieci i dorosłych „Mazel kontra Szlimazel, czyli sposób na szczęście” na podstawie Opowiadań dla dzieci I. B. Singera.
Spotkaniom towarzyszyć będzie wystawa fotografii Erwina Schenkelbacha „Światłocienie Jerozolimy” oraz instalacja „Księga pamięci” Krystiany Robb-Narbutt.