*Dziś 80. urodziny Gabriela Garcíi Márqueza . * Chociaż wiele źródeł podaje inną datę urodzenia pisarza, świat dziś obchodzi jego urodziny.
Debiutował w czasie studiów: w dodatku literackim „El Espectador” opublikowano pierwsze opowiadanie Gabriela Garcíi Márqueza Trzecia bieda. Tam też ukazały się kolejne opowiadania.
Pisarz prowadził bardzo aktywne życie, angażuje się politycznie i społecznie: po zwycięstwie rewolucji na Kubie zakładał w Bogocie biuro kubańskiej agencji prasowej; przez kilka miesięcy pracował w Hawanie, potem w Nowym Jorku. Mieszkał w Meksyku, w Barcelonie, znów w Meksyku, w Kolumbii.
Wspierał lewicową partię wenezuelską MAS, prowadził publicystyczną walkę przeciw Pinochetowi w Chile, pisał reportaże polityczne, organizował strajk literacki aż do upadku Pinocheta, zakładał fundację Habeas na rzecz obrony praw człowieka i więźniów politycznych, pisał o wojnie o Falklandy, popierał i dofinansował budowę Międzynarodowej Szkoły Filmowo-Telewizyjnej na Kubie.
W 1982 roku otrzymał Literacką Nagrodę Nobla.
W 2000 roku zachorował na raka. Udało mu się zatrzymać rozwój choroby i zaczął pisać wspomnienia.
Obchody 80-lecia Gabriela Garcíi Márqueza nie ograniczą się tylko do tego tygodnia. W tym roku mija bowiem 40 lat od napisania jego najsłynniejszej powieści Sto lat samotności , a także 25 od uhonorowania go literackim Noblem.
Gabriel García Márquez jest uznawany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli realizmu magicznego. Jego powieści Sto lat samotności , Szarańcza , Nie ma kto pisać do pułkownika , Jesień patriarchy czy Miłość w czasach zarazy na trwałe wpisały się w historię literatury. Ostatnia powieść pisarza, Rzecz o mych smutnych dziwkach , ukazała się w 2004 roku.