Trwa ładowanie...
Szymborska
23-04-2010 13:21

80. urodziny bez obecności szacownej jubilatki

80. urodziny bez obecności szacownej jubilatkiŹródło: Inne
d3kjgty
d3kjgty

„Obchodzenie jubileuszy to rzecz typowa męska, coś jak zarost, mutacja czy grdyka” – mówi Wisława Szymborska, która dziś obchodzi swe 80. urodziny. Poetka bardzo nie lubi tego zwyczaju, więc na wszelki wypadek wyjedzie na ten czas z Krakowa i zaszyje się gdzieś na wsi. Jak powiedziała, tak zrobiła.

A tymczasem Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zorganizowała wystawę, na której obejrzeć będzie można m.in. zdjęcia z wręczenia Nagrody Nobla oraz inne pamiątki związane z krakowską poetką.

- Chcieliśmy w sposób najszerszy i różnorodny pokazać zarówno twórczość, jak i ważne chwile życia Wisławy Szymborskiej - mówi Teresa Szczerbińska z krakowskiej WBP. Na wystawie znalazły się przede wszystkim pierwsze wydania tomików Szymborskiej, wybory wierszy oraz spory zestaw książek - udostępniony przez poetkę - z jej poezją tłumaczoną na językijęzyki obce, z notkami o tłumaczach, m.in. Stanisławie Barańczaku, Clare Cavanagh i Andersie Bodegrdzie.

d3kjgty

Drugi nurt wystawy w syntetycznym ujęciu rekonstruuje ważne zdarzenia i fakty z życia krakowskiej poetki. Oglądać można m.in. jej zdjęcia w gronie rodziny i przyjaciół, fotografię Szymborskiej w mundurku uczennicy Gimnazjum Sióstr Urszulanek z 1935 r. oraz portret namalowany w latach sześćdziesiątych przez Halinę Cieślińską-Brzeską.

Najszerzej pokazano pamiątki związane z przyznaniem Szymborskiej Nagrody Nobla w 1996 r. i ceremonią jej wręczenia. Jest tam wiele zdjęć z uroczystości w Sztokholmie, egzemplarze gazet relacjonujących to wydarzenie, a także liczne pamiątki z nim związane, jak uroczyste zaproszenia i plan rozmieszczenia gości czy czekoladka w formie repliki medalu noblowskiego i plastikowa reklamówka z nazwiskami kolejnych laureatów literackiej Nagrody Nobla.

Wystawę w krakowskiej WBP można oglądać od dziś, 2 lipca do 10 października, z przerwą między 21 lipca a 17 sierpnia.

d3kjgty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kjgty