Trwa ładowanie...
dug2jn7

8. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Słowa Verba Sacra

dug2jn7
dug2jn7

Gale poświęcone Czesławowi Miłoszowi i Gustawowi Holoubkowi, a także finał konkursu na interpretację tekstu biblijnego złożą się na rozpoczynający się w sobotę w Poznaniu Międzynarodowy Festiwal Sztuki Słowa Verba Sacra.

Ósma edycja festiwalu potrwa do końca listopada.

Jak powiedział we wtorek w Poznaniu na konferencji prasowej organizator festiwalu, Przemysław Basiński, dwoma nowościami tegorocznej, ósmej edycji przedsięwzięcia jest wieczór z klasyką austriacką na audiobookach i Gala Specjalna Gustaw Holoubek in memoriał.

- W tym roku po raz pierwszy wprowadzamy do programu festiwalu prezentacje audiobooków. Zaprezentujemy audiobooki austriackie: fragmenty prozy Roberta Muszla i Josepha Rotha oraz wiersze Rainera M. Rilkego w interpretacji najlepszych austriackich aktorów. Chcemy to kontynuować w następnych latach - być może narodzi się z tego odrębny festiwal polskiej i europejskiej literatury czytanej - powiedział Basiński.

dug2jn7

Jak zaznaczył, tegoroczna festiwalowa gala po raz pierwszy poświęcona będzie nie twórcy tekstu, tylko jego interpretatorowi.
- Poświęcamy ten wieczór Gustawowi Holoubkowi z tej przyczyny, że z nim wiąże się pewna idea teatru jako miejsca piękna sztuki słowa i pracy artystycznej nad pięknem słowa. Poza wszystkim Holoubek był tą osobą, która inaugurowała całe przedsięwzięcie Verba Sacra - podkreślił Basiński.

Wiersze, które lubił i cenił Holoubek, przedstawią podczas gali zaproszeni aktorzy: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Magda Zawadzka, Piotr Fronczewski i Krzysztof Gosztyła.

W programie znalazły się też wieczory poświęcone twórczości Horacego i Fiodora Dostojewskiego. Fragmenty ich twórczości zaprezentują Wiesław Komasa i Anna Guzik.

W gali słowa poświęconej Czesławowi Miłoszowi wystąpią m.in. Dorota Segda, Krzysztof Kolberger i Halina Łabonarska.

dug2jn7

W finale konkursu na artystyczną interpretację tekstu biblijnego i klasycznego weźmie udział 18 aktorów, m.in. z Płocka Wrocławia, Poznania, Szczecina, Krakowa i Warszawy.

Uczestnicy konkursu będą rywalizować o Grand Prix im. Mieczysława Kotlarczyka w wysokości 5 tys. zł, nagrodę specjalną im. Romana Brandstaettera za najlepszą interpretację tekstu biblijnego oraz nagrodę Zarządu Głównego ZASP.

Finał konkursu dla aktorów odbędzie się w Teatrze Nowym w Poznaniu w poniedziałek, 10 listopada. Verba Sacra to projekt artystyczno-naukowo-religijny poświęcony tradycji słowa w kulturze duchowej. Jego realizację rozpoczęto w styczniu 2000 roku w formie cyklu dwunastu prezentacji tekstów biblijnych.

dug2jn7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dug2jn7