Trwa ładowanie...
d2otb6p

Piotr Fronczewski

PAP Baza Zdjęć Archiwum
Źródło: PAP Baza Zdjęć Archiwum

Piotr Fronczewski to pochodzący z Łodzi aktor, piosenkarz i satyryk, doceniony przez krytyków filmowych laureat wielu nagród. Wyróżnia go charakterystyczny głos, który usłyszeć można usłyszeć w czytanych przez niego audiobookach, rolach dubbingowych oraz piosenkach śpiewanych przez wykreowanego przez niego Franka Kimono.

Piotr Fronczewski – działalność artystyczna

Piotr Fronczewski przez lata występował na deskach takich warszawskich teatrów jak Teatr Narodowy, Teatr Współczesny, Teatr Dramatyczny i Tatr Studio, od 1991 roku można go zobaczyć w spektaklach Teatru Ateneum. Aktor znany jest z wielu ról filmowych (Akademia pana Kleksa, Ocalenie czy Łóżko Wierszynina) i serialowych (Rodzina zastępcza, Magda M., Siła wyższa). Fronczewski rozpoznawalny jest również jako aktor dubbingowy m.in. z Epoki Lodowcowej, a także z gier komputerowych – prowadził narrację w grze fabularnej "Baldur’s Gate", "Świątyni pierwotnego zła", "The Bard’s Tale", "Twierdzy 3" i "Wonderbook: Księga Czarów", a także podkładał głos postaci m.in. w "Dragon Age: Początek" czy "The Elder Scrolls V: Skyrim".

Działalność satyryczna Piotra Fronczewskiego przywodzi na myśl przede wszystkim stworzoną przez artystę postać muzyczną Franka Kimono, stanowiącą parodię stylu disco – Fronczewski ma na koncie kilka płyt i singli. Co więcej, aktor należał do Kabaretu Olgi Lipińskiej i Kabaretu Pod Egidą.

Piotr Fronczewski – nagrody i odznaczenia

Piotr Fronczewski otrzymał wiele nagród za role w spektaklach teatralnych, a także za całokształt twórczości. Zdobył między innymi Wiktora w kategoriach osobowość telewizyjna i najpopularniejszy aktor telewizyjny, nagrody radiowe Złoty Mikrofon i Wielki Splendor, a także nagrodę teatralną im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Piotra Fronczewskiego odznaczono również m.in. Srebrnym (2007) i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2013) oraz Orderem Uśmiechu (2015).

Autobiografa Piotra Fronczewskiego

W 2015 roku na rynek trafił wywiad-rzeka z Piotrem Fronczewskim, który przeprowadził dziennikarz i pisarz Marcin Mastalerz. Artysta opowiada o swoim życiu i doświadczeniach z branży filmowej i teatralnej z nienachalnym poczuciem humoru, dzieli się też osobistymi przemyśleniami i pasjami.

Piotr Fronczewski
Data urodzenia

08.06.1946

Miejsce urodzenia

Łódź

Bibliografia
d2otb6p

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2otb6p
d2otb6p
d2otb6p