Trwa ładowanie...

6,5 mln zł dla Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie

6,5 mln zł dla Muzeum Jana Kochanowskiego w CzarnolesieŹródło: Inne
dol6zez
dol6zez

6,5 mln zł z funduszy unijnych otrzymało Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie k. Zwolenia (Mazowieckie), w którym zgromadzone są pamiątki po „ojcu poezji polskiej”. Za te pieniądze m.in. przeprowadzona zostanie renowacja zabytkowego parku i wybudowany amfiteatr.

Fundusze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

Muzeum realizować będzie wielokierunkowy projekt pod hasłem „Jan Kochanowski - inspiracją kulturową Mazowsza”. Przewiduje on m.in. kompleksową renowację starego parku - powiedziała kierownik placówki Maria Jaskot.

10-hektarowy kompleks parkowy został założony w stylu angielskim w pierwszej połowie XIX wieku według projektu Józefa Stichego. Na początku XX wieku Stefan Celichowski wprowadził do czystego polskiego drzewostanu, drzewa i krzewy obcego pochodzenia. Na terenie parku znajdują się również stawy, w których ma być przywrócone życie biologiczne.

dol6zez

W planach muzeum jest też budowa amfiteatru na 150 miejsc.

- Będzie to budowla w stylu antycznym. Chcemy w ten sposób nawiązać do pierwszego polskiego dramatu Odprawa posłów greckich Jana Kochanowskiego - wyjaśniła Jaskot.

W ramach projektu wybudowana będzie też stylowa kordegarda, gdzie ma się znajdować m.in. kasa biletowa. Plany obejmują także likwidację barier architektonicznych, instalację systemu monitoringu i wymianę parkowego oświetlenia. Projekt ma być realizowany w latach 2009-2010.

Dwór Kochanowskich w Czarnolesie spłonął ok. 1720 roku. Również wybudowany na jego miejscu drewniany dworek spalił się doszczętnie w 1863 roku. Budynek obecnej siedziby muzeum pochodzi z końca XIX stulecia. Wybudowano go z cegły. W miejscu, gdzie w XVI wieku miał stać dwór Kochanowskich , wznosi się dziś neogotycka kaplica z połowy XIX stulecia.

Wśród zbiorów muzeum największym zainteresowaniem zwiedzających cieszą się pamiątki po poecie. Oprócz wydanych jeszcze za jego życia pierwszych zbiorów poezji, ciekawym eksponatem są oryginalne, masywne drzwi metalowe, pochodzące prawdopodobnie ze skarbca lub lamusa. Cenny jest także dębowy fotel kryty jasnym kurdybanem. Jest on opatrzony rodowym herbem Kochanowskich Korwin, inicjałami poety i pięciopałkową koroną szlachecką.

Muzeum w Czarnolesie jest oddziałem radomskiego Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

dol6zez
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dol6zez