Trwa ładowanie...

65 lat temu zamordowano Tadeusza Boya Żeleńskiego

65 lat temu zamordowano Tadeusza Boya ŻeleńskiegoŹródło: Inne
dm6f3xg
dm6f3xg

W nocy z 3 na 4 lipca 1941 roku został rozstrzelany przez gestapo Tadeusz Żeleński .

Tadeusz Żeleński był poetą, tłumaczem, satyrykiem, krytykiem literacki,, z wykształcenia lekarzem. Syn kompozytora Władysława, cioteczny brat poety Kazimierza Tetmajera .

Debiutował w 1895 roku. Po ukończeniu medycyny na UJ od 1901 roku pracował jako lekarz. Od 1906 roku był współautorem programów kabaretu Zielony Balonik. W 1913 roku publikował teksty kabaretowe pod pseudonimem Boy w tomie Słówka .

Od 1914 tłumaczył klasykę francuską. W latach 1915 - 1935 pod wspólną nazwą Biblioteka Boya ukazało się ponad 100 przekładów najwybitniejszych pozycji literatury francuskiej (prawie cała Komedia ludzka Balzaka , całość dzieł Moliera , komedie Beaumarchais, Marivaux, Musseta , Dzieje Tristana i Izoldy , Pieśń o Rolandzie , dzieła Villona, Brantôme'a , La Rochefoucaulda , Descartesa , Pascala , Rabelais’go, Montaigne'a , Diderota , Woltera , Chateaubrianda , Rousseau , Stendhala , Prousta , Gide'a , Jarry'ego i inne).

dm6f3xg

Po zakończeniu I wojny światowej definitywnie skończył praktykę lekarską i w 1922 roku zamieszkał w Warszawie, gdzie zajmował się wyłącznie pracą literacką i publicystyczną.

W latach 20. i 30. publikował recenzje teatralne, zbiory felietonów, tomy wspomnieniowe, szkice biograficzne i monografie. Po wybuchu wojny w 1939 roku Boy trafił do Lwowa, gdzie objął katedrę historii literatury francuskiej na uniwersytecie.

Po zajęciu Lwowa przez wojska hitlerowskie został aresztowany i wraz z innymi przedstawicielami polskiej inteligencji, rozstrzelany na stokach Kadeckiej Góry w nocy z 3 na 4 lipca 1941 roku.

dm6f3xg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dm6f3xg