Trwa ładowanie...

62. rocznica wyzwolenia nazistowskiego obozu śmierci Auschwitz

Share
62. rocznica wyzwolenia nazistowskiego obozu śmierci AuschwitzŹródło: Inne
d3odjdv

27. stycznia obchodzimy 62. rocznicę wyzwolenia największego niemieckiego nazistowskiego obozu śmierci Auschwitz.

Obóz powstał w połowie 1940 roku, kilkanaście miesięcy przed przystąpieniem przez nazistów do Endlösung der Judenfrage (Ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej) i stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Holocaustu.

Pod koniec 1944 roku, w obliczu zbliżającej się do Oświęcimia ofensywy Armii Czerwonej, władze obozowe przystąpiły do zacierania śladów swych zbrodni. Niszczono dokumenty, niektóre obiekty rozebrano, inne spalono lub wysadzono w powietrze. W połowie stycznia 1945 roku wydano rozkaz ostatecznej ewakuacji i likwidacji obozu.

Więźniów zdolnych do marszu ewakuowano pod koniec stycznia 1945 roku w głąb Trzeciej Rzeszy w momencie gdy żołnierze sowieccy znajdowali się zaledwie w odległości 60 km od obozu, wyzwalając Kraków. W dniach 17.-21. stycznia 1945 roku wyprowadzono z KL Auschwitz i jego podobozów około 56 tysięcy więźniów i więźniarek w pieszych kolumnach ewakuacyjnych, konwojowanych przez silnie uzbrojonych esesmanów. Wielu z nich straciło życie podczas tej tragicznej ewakuacji nazywanej marszem śmierci. Tych nielicznych (kilka tysięcy), pozostawionych przez Niemców w obozie, oswobodzili żołnierze Armii Czerwonej w dniu 27. stycznia 1945 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3odjdv

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3odjdv
d3odjdv