Trwa ładowanie...

60 lat „Twórczości”

Share
60 lat „Twórczości”Źródło: Inne
dfiolzo

„Twórczość”, najstarszy polski miesięcznik literacki, obchodzi w tym roku 60-lecie.

Pismo jest miejscem prezentacji najnowszych utworów literackich, które nie ukazały się jeszcze w formie książkowej, promuje debiutujących pisarzy, nie zamyka się przy tym na twórców o dużym dorobku literackim. Od 1994 roku „Twórczość” wydawana jest nakładem Biblioteki Narodowej przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury.

Z czasopismem współpracowała większość najwybitniejszych polskich pisarzy (wśród nich m.in. Henryk Bereza, Jarosław Iwaszkiewicz ). W każdym numerze publikowana jest proza oraz trzy, cztery zestawy wierszy. Ważną częścią „Twórczości” są artykuły krytyczno-literackie. Swoje eseje dotyczące literatury polskiej i obcej publikowali na łamach pisma m.in.: Jan Błoński , Anna Kamieńska , Tomasz Burek , Andrzej Kijowski , Jan Śpiewak , Julian Stryjkowski , Helena Zaworska .

Pierwszym redaktorem naczelnym „Twórczości” był prof. Kazimierz Wyka (od 1945), następnie pismem kierowali: Adam Ważyk , Jarosław Iwaszkiewicz i Jerzy Lisowski. Od ubiegłego roku stanowisko to piastuje Bohdan Zadura. Od 1977 roku swoją stałą rubrykę posiada Henryk Bereza. Obecnie z czasopismem współpracują tacy pisarze i krytycy jak Leszek Bugajski, Małgorzata Baranowska, Janusz Drzewucki. Pierwszy numer „Twórczości”ukazał się w 1945 roku i ukazuje się nieprzerwanie do dziś.

dfiolzo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfiolzo
dfiolzo