50 na 50: książki zapomniane, kultowe, prowokacyjne i refleksyjne
Wydawnictwo Znak przygotowało najlepszy przewodnik po świecie literatury: wybitni autorzy, ważne dzieła, te dobrze znane i te niesłusznie zapomniane, kultowe, prowokacyjne i refleksyjne.
Seria 50 na 50 to książki, które po prostu trzeba znać.
* Jaroslav Hašek
Kiedy zamordowano cesarza Ferdynanda, zmienił się porządek świata. Jednak nic nie jest w stanie wstrząsnąć Józefem Szwejkiem na tyle, by zechciał zmienić porządek swojego życia. On nie podpalił chramu bogini w Efezie, jak uczynił to ów dureń Herostrates, żeby się dostać do gazet i czytanek szkolnych. Nie, Szwejk po prostu jest sobą.
Jaroslav Hašek (1883–1923) – dziennikarz, felietonista i satyryk, żołnierz o mało walecznym usposobieniu, bywalec knajp, urzędnik bankowy, poeta, anarchista, bolszewik – tak pokrótce wygląda biografia jednego z największych prozaików XX wieku. Trudno jednak oddzielić od niej liczne legendy i anegdoty, których twórcą był najczęściej sam Hašek . Autor opowiadań i humoresek zasłynął dzięki postaci rubasznego Szwejka, króla wszystkich kpiarzy. Losy dobrego żołnierza Szwejka czasu wojny światowej powstawały jako powieść w odcinkach, publikowana na łamach jednego z czasopism. Przetłumaczone na 55 języków, doczekały się licznych ekranizacji i adaptacji scenicznych, a sam Józef Szwejk z antybohatera literackiego awansował na bohatera naszych czasów. Cesarz cyganerii, anarchista z charakteru obdarzony wisielczym poczuciem humoru, bohater i autor w jednym, pokazał, że jedyną metodą walki z absurdem świata jest szyderstwo i kpina.
* Jarosław Iwaszkiewicz Matka Joanna od Aniołów * W klasztorze Urszulanek w Ludyniu dzieją się niepokojące rzeczy. Matkę przełożoną opętał szatan. Egzorcyzmy na zakonnicach nie przynoszą rezultatu.
Uniesienie mistyczne? Obłęd? Stłumiony erotyzm? A może psychologiczna manipulacja, jak przynajmniej początkowo wydaje się Surynowi, zakonnikowi wysłanemu do klasztoru w celu zbadania sprawy. Dochodzenie zaczyna jednak stopniowo przybierać niepokojący obrót. Matkę Joannę od Aniołów cechują doskonały warsztat literacki, siła obrazu i misterna sieć zastawiona na czytelnika, który musi dokonać wyboru i opowiedzieć się po jednej ze stron: prawa do przeżycia duchowego albo szaleństwa.
Sfery sacrum i profanum u Iwaszkiewicza tworzą historię o opętaniu. Jarosław Iwaszkiewicz (1894–1980) – poeta, redaktor, dramatopisarz, tłumacz, eseista i prozaik, który brał czynny udział w życiu kulturalnym i politycznym. Był m.in. prezesem Związku Literatów Polskich, redaktorem „Twórczości”, kierownikiem literackim Teatru Polskiego, posłem na sejm, wiceprezesem Polskiego PEN Clubu, ale przede wszystkim jednym z najciekawszych i najbardziej twórczych ludzi literatury XX wieku.
* Virginia Woolf Flush. Biografia*
Flush jest spanielem.
Wyjątkowym spanielem.
Psem jednej z największych poetek brytyjskich XIX wieku, Elizabeth Browning.
I bohaterem niemal zapomnianej książki Virginii Woolf .
Flush jest powieścią przewrotną – z jednej strony to dość nietypowa biografia słynnej poetki, z drugiej biografia dość nietypowego bohatera w literaturze: małego spaniela. Jak i również historia wielkiego romansu pewnej nietypowej pary z epoki wiktoriańskiej. I parodia typowych biografii.
Ta nietypowa książka autorki Orlanda zrodziła się z lektury listów miłosnych Elizabeth Barret i Roberta Browninga, choć zapewne niemały wpływ wywarł na nią również pies samej Virgini Woolf – prezent od Vity Sackville-West.
Virginia Woolf (1882-1941) jedna z największych powieściopisarek dwudziestego wieku. Autorka m.in. Pani Dalloway , Do latarni morskiej , Fal , Orlanda . Uważana za jedną z czołowych pisarek modernizmu XX w., członkini słynnej Bloomsbury Group. Jej pierwsza powieść, The Voyage Out, ukazała się w roku 1915.
Już wkrótce w serii:
Fiodor Dostojewski , Bracia Karamazow
Angela Carter , Mądre dzieci
Patronem medialnym serii jest Wirtualna Polska.