Trwa ładowanie...

50 lat Kajka i Kokosza

50 lat Kajka i KokoszaŹródło: Inne
d3fcwms
d3fcwms

* Janusz Christa , legenda polskiego komiksu, obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia Kajtka i Koka. Z tej okazji wydawnictwo Egmont oraz Warszawskie Spotkania Komiksowe organizują wielką akcję „Pozdrowienia dla Janusza Christy ”.* Każdy z uczestników Warszawskich Spotkań Komiksowych będzie mógł na specjalnej okolicznościowej kartce napisać swoje życzenia i gratulacje dla rysownika. Kartki te zostaną przekazane Januszowi Chriście za pośrednictwem wydawnictwa Egmont. Wśród autorów kartek podczas WSK zostaną rozlosowane nagrody.

Również rysownicy komiksowi, zarówno zawodowi jak i amatorzy, będą mogli złożyć hołd twórcy Kajka i Kokosza. Rysunki z pozdrowieniami zostaną umieszczone w Internecie, a najciekawsze stworzą okolicznościową wystawę, która zostanie zaprezentowana na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi. Udział w projekcie potwierdzili już tak popularni rysownicy jak Tomasz Leśniak i Przemysław Truściński.

Najmłodszych wielbicieli przygód dzielnych słowiańskich wojów zapraszamy do specjalnego stanowiska na Warszawskich Spotkaniach Komiksowych. Dzieci i młodzież do lat 14 będą mogły narysować swoich ulubionych bohaterów z komiksu <#link|seria|8103|Kajko i Kokosz#>. Ich prace również zostaną przekazane Chriście , a samych autorów wydawnictwo Egmont nagrodzi upominkami.

d3fcwms

Serią, która przysporzyła autorowi wielu wiernych czytelników i dzięki której zdobył największą popularność, jest <#link|seria|8103|Kajko i Kokosz#>. Cykl komiksów opowiada o dwóch wojach - dzielnym i rozważnym Kajku oraz samolubnym Kokoszu, którzy bronią Mirmiłowa przed atakami niecnych Zbójcerzy pod wodzą Hegemona oraz przeżywają całą masę przezabawnych przygód.

Seria o Kajku i Kokoszu powstawała w latach 70. i 80. XX zeszłego wieku, początkowo komiks był drukowany w „Świecie Młodych”. Wydawnictwo Egmont Polska w 2003 roku wznowiło serię, a dzięki tej reedycji wszystkie części komiksu ukazały się po raz pierwszy w kolorze. Dodatkowo Egmont wydał 3 edycje specjalne komiksu w językach regionalnych: tom Wielki Turniej w gwarze góralskiej ( Ogromniasto gońba ), Szkoła latania w gwarze śląskiej ( Szkoła furganio ) i Na wakacjach po kaszubsku ( Na latowisku ).

Janusz Christa urodził się w 1934 roku w Wilnie. Zadebiutował w 1957 roku jednostronicowymi historyjkami „Kuku-Ryku”. Rok później rozpoczął współpracę z magazynem „Wieczór Wybrzeża”, publikując tam paski komiksowe z przygodami Kajtka-Majtka, a potem Kajtka i Koka. W 1972 roku, po zakończeniu serii o ich przygodach, stworzył swoich najsłynniejszych bohaterów, Kajtka i Kokosza, których perypetie najpierw pojawiły się w „Świecie Młodych”, a potem doczekały się wydań albumowych. Inne jego komiksy, m.in.: Bajki dla dorosłych czy Kurs na Półwysep Jork, drukowane były również w magazynie komiksowym „ Relaks”. Janusz Christa ma na swoim koncie ponad 30 albumów i jest jednym z najpopularniejszych polskich twórców komiksu. Mieszka w Sopocie.
W 2007 roku autor obchodził jubileusz 50. lat twórczości artystycznej.

d3fcwms
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fcwms