Nowe książki Pawła Huelle, Andrzeja Stasiuka, Hanny Krall i Olgierda Budrewicza, debata Pilch-Libera, szereg spotkań autorskich – to tylko niektóre atrakcje, jakie spotkają odwiedzających rozpoczynające się dziś, 20 maja 49. Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie.
Gościem honorowym targów jest Rosja.
Ekspozycja rosyjska jest największą, jaką do tej pory prezentowali goście honorowi. Rosjanie zarezerwowali na prezentacje ponad 1500 m kw., na których swój dorobek przedstawi około 100 wydawców. W przygotowywanym przez stronę rosyjską programie przewidziane są spotkania z ponad trzydziestoma pisarzami, wystawy oraz pokazy.
Wśród zaproszonych literatów rosyjskich są zarówno najwybitniejsi prozaicy i poeci, tacy jak: Wasilij Aksjonow, Wiktor Jerofiejew, Dymitrij Bykow, Edward Radziński czy Tatiana Tołstoja, jak i przedstawiciele młodej generacji twórców.
Spośród polskich pisarzy swoją obecność na targach potwierdzili już Jerzy Pilch i Antoni Libera. Specjalnie na targi przygotowywane są nowe książki Pawła Huelle i Andrzeja Stasiuka.
Interesująco zapowiada się debata z udziałem dwóch pisarzy – Antoniego Libery i Jerzego Pilcha, organizowana przez wydawnictwo Sic! we współpracy z Ars Poloną. Spotkanie prowadzić będzie Iza Natasza Czapska z „Życia Warszawy”, która opublikowała obszerną rozmowę z Antonim Liberą w wydaniu z 18 marca br.
Wydawnictwo Literackie zapowiedziało, że na targach zostanie zaprezentowana okładka nowej książki Olgi Tokarczuk Ostatnie historie, której premiera odbędzie się na jesieni tego roku. Reszta okryta jest na razie ścisłą tajemnicą.
Na 49. MTK przygotowywana jest także nowa książka z serii "Na krańce świata" (National Geographic). Będzie to najnowszy reportaż Olgierda Budrewicza Druga strona księżyca, o zeszłorocznej podróży słynnego reportera na wyspy Mikronezji.
Spotkanie z Hanną Krall z okazji wydania jej najnowszej książki Wyjątkowo długa linia organizuje krakowskie wydawnictwo a5. Zapowiedziało ono też premierę najnowszego wydania książki Stanisława Barańczaka Ocalone w tłumaczeniu.
Wydawnictwo Arkady zaprasza na spotkanie z Anną Onichimowską, która będzie podpisywała swoją najnowszą książkę O zebrze, która chciała być w kwiatki. Autorką ilustracji jest Joanna Sedlaczek.
Wydarzeniem targowym będzie także zapowiedziany przez Wydawnictwo a5 najobszerniejszy wybór poezji Zbigniewa Herberta, zatytułowany Wiersze wybrane.
Instytut Goethego w Warszawie, Stowarzyszenie Niemieckich Wydawców i Księgarzy landu Berlin-Brandenburgia (Börsenverein des Deutschen Buchhandels Landesverband Berlin-Brandenburg) oraz Ars Polona w dniach 21-23 maja zorganizują w Bibliotece Instytutu Goethego w Warszawie (PKiN) Salon Berliński. Jego gośćmi będą: Wolfgang Benz, Tanja Drückers, Falco Hennig, Judith Kuckart, Elke Schmitters, Jana Simon, Jens Sparchuh, Jutta Voigt oraz Juli Zeh.
Podczas targów zostaną ogłoszone nominacje i wyniki wielu nagród literackich i edytorskich:
- ogłoszenie nominacji do Nagrody Literackiej Nike
- ogłoszenie wyników Nagrody Honorowej Fundacji Kultury Polskiej za promocję polskiej książki na świecie
- ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie na Najpiękniejszą Książkę Roku, organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek
- ogłoszenie wyników i wręczenie nagród Podporiusza w konkursie na najlepszą książkę z dziedziny literatury faktu
- ogłoszenie wyników i wręczenie Nagród Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego Ikar
- ogłoszenie wyników Nagrody im. J. Kuryłowicza na najlepsze tłumaczenie książki naukowej