Trwa ładowanie...
targi
23 kwietnia 2010, 13:21

48. Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie

48. Międzynarodowe Targi Książki w WarszawieŹródło: Inne
d2bl827
d2bl827

Funkcjonowanie kultury w zjednoczonej Europie będzie tematem przewodnim 48. Międzynarodowych Targów Książki, które 15 maja rozpoczynają się w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. Dla zwiedzających impreza będzie otwarta w piątek, sobotę i niedzielę.

Na tegorocznej imprezie zaprezentują się wydawcy z 24 krajów. W sumie do udziału w targach zgłosiło się niewiele ponad 500 edytorów, mniej więcej tyle samo co rok temu. Przewidziano - jak w latach poprzednich - liczne spotkania z pisarzami, dyskusje literackie, konferencje naukowe poświęcone książce i czytelnictwu.

Gośćmi targów będą m.in. Leszek Kołakowski, Maria Janion, Antoni Libera, Julia Hartwig, Tadeusz Różewicz, Henryk Grynberg, Adam Zagajewski, Ewa Lipska, Katarzyna Herbertowa, Jonathan Carroll.

Poznamy tytuły dwudziestu książek nominowanych do Literackiej Nagrody Nike. Przyznana zostanie Nagroda Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR i rozstrzygnięty konkurs "Najpiękniejsze książki roku".

d2bl827

Gościem honorowym targów będą w tym roku wydawcy z Hiszpanii. "Polska jest tym spośród krajów kandydujących do Unii Europejskiej, z którym chcielibyśmy mieć jak najwięcej kontaktów kulturalnych. W 2001/2002 obchodziliśmy w Hiszpanii Rok Kultury Polskiej, teraz korzystając z Targów chcemy pokazać kulturę hiszpańską w Polsce" - powiedział radca Ambasady Hiszpanii w Polsce Jose Maria Valdemoro.

Hiszpania, która wydaje rocznie ponad 60 tys. tytułów, zaprezentuje na Targach swoje najnowsze osiągnięcia edytorskie i literackie. Ponadto pokaże okolicznościowe wystawy: ilustracji książek dziecięcych "Wszystkie kolory świata", laureatów literackiej Nagrody im. Miguela de Cervantesa oraz książki hiszpańskie w języku polskim i polskiej literatury w przekładach hiszpańskich.

Hiszpania przygotowuje także dyskusje panelowe z udziałem wydawców: "Wyzwania dla sektora książki w przededniu integracji europejskiej", "Sektor wydawniczy w Europie - kształcenie, specjalizacja i tłumaczenia".

W czasie Targów mocno będzie akcentowana problematyka unijna. Przewidziano kilka konferencji i spotkań branżowych, m.in. na temat prawa autorskiego w UE, unijnych programów współpracy w dziedzinie kultury, możliwości korzystania z unijnych funduszy przez polskie wydawnictwa, informacji europejskiej w polskich bibliotekach publicznych i szkolnych. Prowadzone będą: akcja informacyjna "Zapytaj o Unię", a także testy dla zwiedzających - "Polaku, co ty wiesz o Unii?".

Oficjalna strona 48. Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie

d2bl827
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bl827

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj