Trwa ładowanie...

45. rocznica śmierci poetki Haliny Poświatowskiej

W czwartek mija 45. rocznica śmierci jednej z najbardziej poczytnych polskich poetek Haliny Poświatowskiej. W jej rodzinnej Częstochowie - w domu, w którym kiedyś mieszkała, można od środy oglądać wystawę malarstwa inspirowanego jej liryczną twórczością

45. rocznica śmierci poetki Haliny PoświatowskiejŹródło: "__wlasne
d17vgqo
d17vgqo

* W czwartek mija 45. rocznica śmierci jednej z najbardziej poczytnych polskich poetek Haliny Poświatowskiej. W jej rodzinnej Częstochowie - w domu, w którym kiedyś mieszkała, można od środy oglądać wystawę malarstwa inspirowanego jej liryczną twórczością.*

Poplenerowa ekspozycja przygotowana przez członków Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy - Gracza jest prezentowana w Domu Poezji - Muzeum Haliny Poświatowskiej, który jest częścią Muzeum Częstochowskiego. Można w nim oglądać stałą ekspozycję poświęconą jej życiu i twórczości. Zgromadzono tam głównie rodzinne pamiątki, a także wydania jej książek, w tym zbiorów wierszy.

W Częstochowie znajduje się wiele innych miejsc związanych z poetką. Jednym z najbardziej charakterystycznych jest ławeczka z rzeźbą Poświatowskiej, autorstwa Roberta Sobocińskiego. Od 2007 r. ławeczka stoi w III Alei Najświętszej Marii Panny.

W Szkole Podstawowej nr 8 znajduje się Izba Pamięci Poetki z jej pomnikiem wykonanym z żywicy przez częstochowskiego rzeźbiarza Szymona Wypycha.

d17vgqo

Halina Poświatowska urodziła się jako Helena Myga 9 maja 1935 roku w Częstochowie. Od dzieciństwa zmagała się z chorobą serca, będącą efektem ciężkiej anginy, którą przeszła w wieku 10 lat. Długie leczenie, pobyty w szpitalach i sanatoriach, uniemożliwiały jej regularną naukę.

W 1953 roku, w sanatorium w Kudowie, poznała swego późniejszego męża Adolfa Poświatowskiego, który zmarł nagle na serce w 1956 roku. W grudniu 1956 r. poetka zadebiutowała na łamach "Gazety Częstochowskiej" wierszami "Szczęście" i "Człowiek z Annapurny".

Dzięki opiece prof. Juliana Aleksandrowicza, Poświatowskiej nie tylko udało się rozwinąć talent poetycki, ale również wyjechać na operację serca do Stanów Zjednoczonych. Skomplikowany zabieg na otwartym sercu pozwolił przeżyć poetce jeszcze dziewięć lat. W tym czasie wydała m.in. zbiory wierszy pt. "Hymn bałwochwalczy", "Dzień dzisiejszy", "Oda do rąk". Pośmiertnie ukazała się jej autobiograficzna powieść pt. "Opowieść dla przyjaciela".

Poświatowska jest zaliczana do tzw. pokolenia "Współczesności", obok m.in. Andrzeja Bursy, Stanisława Grochowiaka, Marka Hłaski czy Mirona Białoszewskiego, debiutujących ok. 1956 r. W jej twórczości przeplatają się motywy kruchości życia, miłości i śmierci, szkicuje portrety kobiet pragnących miłości i świadomych przemijania.
* Zmarła 11 października 1967 roku w Warszawie w wieku 32 lat, wkrótce po drugiej operacji serca. Pochowana została na częstochowskim cmentarzu św. Rocha.*

d17vgqo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17vgqo

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj