Koncertem konkursowym dla młodych wykonawców poezji śpiewanej rozpoczyna się w dziś wieczorem w Olsztynie 33. Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję”.
Artyści będą ubiegać się o Grand Prix im. Agnieszki Osieckiej. Impreza potrwa do niedzieli.
W czwartek zaprezentują się także laureaci ubiegłorocznego konkursu, a na koniec Olga Sawicka i Zbigniew Zapasiewicz wystąpią w poetyckim spektaklu Juliana Tuwima „Kwiaty Polskie” do którego muzykę napisał Włodzimierz Nahorny.
W piątek z recitalem poezji najbardziej znanej poetki starożytnej, Safony, wystąpi Barbara Raduszkiewicz. W sobotnim koncercie galowym wystąpią laureaci konkursu, a potem Andrzej Poniedzielski poprowadzi koncert według własnego scenariusza, zatytułowany „ Tuwim ... sam nie wiem...”. Wśród wykonawców będą m.in. Katarzyna Groniec, Kinga Preis i Rafał Królikowski.
W niedzielę 35-lecie pracy artystycznej będzie świętować Wolna Grupa Bukowina. W koncercie „Kraina łagodności” zabrzmią piosenki turystyczne, studenckie oraz poezja śpiewana.
Wolna Grupa Bukowina – zespół-legenda polskiego ruchu studencko-turystycznego - zadebiutował w 1971 roku na Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie. Założycielem Grupy był ówczesny maturzysta, Wojciech Bellon. Piosenką „Ponidzie” zespół zdobył jedną z głównych nagród. Trzon zespołu stanowili: Wojciech Bellon – twórca większości piosenek, Grażyna Kulawik, Wojciech Jarociński i Wacław Juszczyszyn.
Zespół otrzymał wiele nagród, m.in. na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie w 1974 i 1975 roku; występował na FAM-ie, licznych festiwalach, konkursach oraz imprezach studenckich i turystycznych.
Po śmierci lidera zespołu, Wojciecha Bellona (maj 1985), grupa zawiesiła działalność na 7 lat. Najbardziej znane piosenki Grupy, to m.in. „Majster Bieda”, „Ballada o Cześku piekarzu”, „Ponidzie”, „Pejzaże Harasymowiczowskie”, „Bukowina”, „Piosenka o rzece”, „Kołysanka dla Joanny”.