Trwa ładowanie...
d35mk9s

Olga Sawicka

Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0
Źródło: Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0

Olga Sawicka była tancerką, uznaną przez krytyków i publiczność primabaleriną. Występowała na scenach najbardziej prestiżowych teatrów.

Olga Sawicka – biografia

Olga Sawicka urodziła się 7 lutego 1932 roku. Pochodziła z Poznania, gdzie spędziła dzieciństwo, na które przypadły wydarzenia II wojny światowej. Po wyzwoleniu miasta w 1945 roku uczyła się w szkole podstawowej, gdzie uczęszczała na lekcje rytmiki. Wkrótce przeniosła się do Szkoły Baletowej, gdzie pobierała nauki od światowej klasy choreografów.

Olga Sawicka ukończyła nauki w studiu baletowym przy poznańskim Teatrze Wielkim. W latach 1947-1949 występowała w Operze Poznańskiej, a następnie do 1953 roku w bytomskiej Operze Śląskiej, gdzie przeniosła się wraz z grupą tancerek pod kierunkiem choreografa Jerzego Kaplińskiego. Po zawarciu małżeństwa z Jerzym Kuleszą Olga Sawicka przeprowadziła się do Warszawy i rozpoczęła współpracę z Operą Warszawską, którą kontynuowała do 1961 roku.

W kolejnych latach Olga Sawicka podjęła studia w Paryżu, a następnie udała się w tournée, podczas którego wstąpiła na deskach oper w Niemczech, Szwajcarii, Rosji, Szwecji, Włoszech, a także na Kubie. Na początku lat 60. Olga Sawicka wyszła ponownie za mąż za francuskiego przemysłowca, Huguesa Steinera i zamieszkała we Francji. Do ojczyzny powróciła w 1963 roku. Od tej pory tańczyła w Operze im. S. Moniuszki w Poznaniu, z tytułem primabaleriny. Kariera baletowa Olgi Sawickiej zakończyła się w czerwcu 1975 roku, kiedy to odbył się oficjalny i uroczysty wieczór pożegnalny artystki. W latach 1974-1976 była kierownikiem baletu w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. Po rezygnacji z tego stanowiska wycofała się z aktywnego życia artystycznego.

Olga Sawicka zmarła 2 kwietnia 2015 roku w Skolimowie-Konstancinie. Została pochowana na cmentarzu Junikowo w rodzinnym Poznaniu.

Olga Sawicka – kariera artystyczna

Olga Sawicka występowała w najbardziej prestiżowych operach i teatrach muzycznych. Współpracowała również z wielkimi choreografami i reżyserami baletu. Tańczyła tytułowe partie w „Giselle” A. Adama, „Ognistym ptaku” Igora F. Strawińskiego, a także główne role kobiece w „Jeziorze łabędzim” Piotra I. Czajkowskiego jako Odetta-Odylia, „Mazepie” Tadeusza Szeligowskiego jako Amelia, a także „Romeo i Julii” Siergieja S. Prokofjewa jako Julia.

Tancerka wystąpiła także w filmach fabularnych, „Warszawska premiera” i „Uczta Baltazara”, jak również spektaklu telewizji „Julietta ze snów”. Została również bohaterką filmu dokumentalnego z 1959 roku „Olga Sawicka i Bogdan Bulder. Koncert TV”.

Osiągnięcia artystyczne Olgi Sawickiej zostały docenione przez krytyków. Artystka była laureatką Statuetki Terpsychory (2006) oraz Nagrody Kulturalnej Miasta Poznania (1967). Otrzymała również dwukrotnie Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a także Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Olga Sawicka – książka

W 2009 roku na rynku wydawniczym ukazała się książka „Życie z tańcem”, będąca formą wywiadu z Olgą Sawicką. Rozmowę prowadzi Stefan Drajewski. Artystka opowiada w książce o początkach swojej kariery, jej przebiegu i kulisach sławy.

Olga Sawicka
Data urodzenia

07.02.1932

Miejsce urodzenia

Poznań

Data śmierci

02.04.2015

Miejsce śmierci

Skolimowo-Konstancin

Bibliografia
d35mk9s

Podziel się opinią

2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35mk9s
d35mk9s
d35mk9s
d35mk9s

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj