Trwa ładowanie...
kraków
23 kwietnia 2010, 13:38

200. spotkanie Krakowskiego Salonu Poezji

200. spotkanie Krakowskiego Salonu PoezjiŹródło: Inne
d113obt
d113obt

Dziesięcioro polskich poetów spotkało się w sobotę w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, by razem z Anną Dymną i tłumem bywalców świętować 200. spotkanie Krakowskiego Salonu Poezji. Jubileuszowe spotkanie odbyło się pod hasłem „Poeci zawsze są wśród nas”.

Spotkania Krakowskiego Salonu Poezji odbywają się w niedzielne poranki w foyer Teatru im. Słowackiego od stycznia 2002 roku. Ich pomysłodawczynią jest aktorka Anna Dymna, która postanowiła zainteresować szeroką publiczność wierszami. Czytają je zaproszeni aktorzy, a słowom towarzyszy muzyka w wykonaniu wybitnych instrumentalistów.

Z okazji jubileuszu spotkanie odbyło się na dużej scenie teatru w sobotę. Przy stolikach na scenie zasiedli poeci, których zadaniem było zaprezentowanie własnego, najbardziej pikantnego i śmiesznego wiersza oraz zaprezentowanie utworu, który jest dla nich szczególnie ważny, choć niekoniecznie przez nich samych został napisany.

Zadaniu takiemu musieli sprostać: Józef Baran , Leszek Długosz , Bronisław Maj , Ludwik Jerzy Kern , Urszula Kozioł , Ryszard Krynicki , Basia Stępniak-Wilk , Adam Zagajewski , Adam Ziemianin i Elżbieta Zechenter-Spławińska.

Wsparcia poetom udzielali m.in. śpiewacy: Elżbieta Towarnicka i Andrzej Biegun oraz Andrzej Sikorowski z córką Mają, Jacek Wójcicki, Beata Rybotycka i Dorota Ślęzak.

d113obt

– To jest nieprawdopodobne przeżycie; słowo ma ogromną moc. U nas nie ma żadnych atrakcji, siedzą ludzie i czytają wiersze, ale jednak przychodzą do nas tłumy i za każdym razem dzieje się coś niezwykłego – powiedziała Dymna.

Jak przyznała, organizując pierwszy salon pięć i pół roku temu była pewna, że poezja jest ludziom potrzebna, ale nie sądziła, że pomysł spotka się z tak wielkim zainteresowaniem. Okazało się jednak - uważa - że poezja, szczególnie w czasach dewaluacji słów w życiu publicznym, jest niezbędna.

W ciągu poprzednich 199. spotkań wiersze czytało kilkuset aktorów, którzy przyjeżdżali do Krakowa specjalnie po to, aby wziąć udział w salonie poezji. Powstało także 16 innych salonów poezji w całej Polsce.

Krakowski Salon Poezji uznawany jest przez krytyków teatralnych i literackich za jeden z największych fenomenów kulturalnych Krakowa ostatnich lat. Otrzymał m.in. statuetkę Nike za najciekawszą działalność kulturalną w regionie w roku 2003.

d113obt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d113obt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj