Ponad 500 spotkań z autorami, tłumaczami literatury, dziennikarzami i rysownikami zaplanowano podczas rozpoczynających się 19. października 10. Targów Książki w Krakowie.
Na jubileuszowych targach swoją ofertę zaprezentuje aż ponad 400 wystawców. Będzie ponad 300 nowości wydawniczych.
– Nigdy nie mieliśmy tylu wystawców. To kolejny rekord. Do Krakowa na 10-lecie targów przyjeżdża aż dziesięciu pisarzy zagranicznych, m.in. Wiktor Suworow i Hal Duncan – powiedziała na konferencji prasowej komisarz targów, Joanna Sułek.
Czytelnicy będą mogli spotkać się m.in. z Władysławem Bartoszewskim , Stefanem Chwinem , Jackiem Dehnelem , Ireneuszem Grinem , Katarzyną Grocholą , Markiem Krajewskim , Hanną Krall , Romą Ligocką , Sławomirem Mrożkiem , Małgorzatą Musierowicz , Sławomirem Shuty , Izabelą Sową , Wiktorem Suworowem i Olgą Tokarczuk .
Związane z targami wydarzenia będą się odbywać zarówno w hali przy ul. Centralnej, jak i w innych miejscach Krakowa, m.in. w Centrum Kultury Żydowskiej, Teatrze im. J. Słowackiego, Muzeum Galicja, Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, Klubie Alchemia, Kawiarni Dym.
Po mieście jeździć będzie bajkowy tramwaj, w którym najmłodsi czytelnicy będą mogli posłuchać ulubionych bajek i spotkać ich bohaterów.
Jak poinformowała prezes Targów w Krakowie, Grażyna Grabowska, wszyscy, którzy przyjadą na krakowskie targi z Warszawy pociągiem Intercity, wrócą do stolicy za darmo, a zaoszczędzone pieniądze będą mogli wydać na książki.
- października poznamy laureata Nagrody im. Jana Długosza, przyznawanej podczas targów. Autor najlepszej książki humanistycznej minionego roku otrzyma 50 tys. zł. Dziesięć nominowanych do tej nagrody książek będzie licytowanych podczas internetowej aukcji, a dochód zostanie przekazany jednemu z krakowskich domów dziecka.
W sobotę 21. października wręczona zostanie „Dżonka” – nagroda dla utalentowanych poetów młodego pokolenia.
Podczas targów Polska Izba Książki ogłosi wyniki konkursu na najciekawszą prezentację książki w mediach PIK-owy Laur. Wybrana zostanie także książka edytorsko doskonała i najlepszy podręcznik akademicki. Publiczność będzie mogła opisać swoje wrażenia z targów w blogu literackim i zdobyć za to nagrody w konkursie rzeszowskiego Instytut Książki.
Targi potrwają cztery dni, do 22. października.