Trwa ładowanie...

Żydzi chcą wydania Mein Kampf

Żydzi chcą wydania Mein KampfŹródło: Inne
d463kv8
d463kv8

Prezes Centralnej Rady Żydów w Niemczech opowiedział się w środę za krytycznym wydaniem książki Adolfa Hitlera _ Mein Kampf_, która jest obecnie w Niemczech zakazana.

"Uważam, że to sensowne i ważne, by opublikować wydanie _ Mein Kampf_ Hitlera opatrzone komentarzami naukowców" - oświadczył Stephan Kramer w telewizji ZDF.

"To potrzebne, byśmy od dziś zaczęli przygotowywać uniwersalne, opatrzone historycznymi adnotacjami wydanie, aby neonaziści nie skorzystali" z faktu, że w 2015 r., 70 lat po śmierci Hitlera, prawa autorskie do książki wygasną i staną się częścią domeny publicznej.

Instytut Historii Współczesnej w Monachium poinformował pod koniec lipca, że opracuje naukowe wydanie _ Mein Kampf_, opatrzone krytycznym komentarzem. Publikacja ma być przygotowana w ciągu najbliższych sześciu lat. W 2015 r. wygasają należące do landu Bawaria prawa autorskie do książki, która była podstawą nazistowskiej ideologii oraz propagandy w III Rzeszy.

d463kv8

Inicjatywę przygotowania pierwszej historyczno-krytycznej edycji _ Mein Kampf_ wspiera bawarski minister nauki Wolfgang Heubisch. Jak oświadczył, "istnieje ryzyko, że po wygaśnięciu praw autorskich Bawarii szarlatani i neonaziści przywłaszczą sobie to haniebne dzieło".

Bawarskie ministerstwo finansów dotychczas odmawiało zgody na taką publikację, tłumacząc to poczuciem odpowiedzialności i szacunku dla pamięci ofiar Holokaustu, jak również obawą, że taki krok spotkałby się ze wzburzeniem oraz niezrozumieniem w kraju i zagranicą.

d463kv8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d463kv8