Trwa ładowanie...
d4inj0k

Żyd niemalowany - XIX-wieczne drzeworyty

d4inj0k
d4inj0k

W piątek, 16 maja w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze otwarta zostanie wystawa pt. _Żyd niemalowany - XIX-wieczne drzeworyty_. Ekspozycja jest organizowana w ramach cyklu imprez Noc w Muzeum - poinformowała PAP rzeczniczka muzeum Anitta Maksymowicz.

Żyd niemalowany to unikalna kolekcja drzeworytów, pochodzących głównie z XIX-wiecznych warszawskich czasopism. Prace, prezentowane na przygotowanej przez Towarzystwo Kultury Żydowskiej BEIT w Warszawie wystawie, pochodzą z prywatnej kolekcji.

Tematem wystawy są plastyczne wyobrażenia Żydów polskich, ich życia oraz obiektów związanych z historią, kulturą i cywilizacją żydowską. Przeważająca część prac powstała na zamówienie ówcześnie wydawanych czasopism, takich jak Kłosy czy Tygodnik Ilustrowany - jako ilustracja reporterska, samodzielna informacja czy rysunek satyryczny.

Dziewiętnastowieczne drzeworyty sztorcowe o tematyce żydowskiej to nie tylko fenomen artystyczny i estetyczny, lecz także plastyczny zapis świata Żydów polskich, takiego, jakim widziały go albo chciały widzieć ówczesne elity polskie.

Ludność żydowska stanowiła wówczas ok. 25 proc. społeczności Królestwa Polskiego. Użycie drzeworytu sztorcowego, jako jednego z najnowocześniejszych wówczas sposobów zapisu w technice poligraficznej zmieniło oblicze czasopiśmiennictwa.

Na wystawie zobaczyć można prace Elwiro Andriolliego, pochodzących z pierwszego wydania powieści Meir Ezofowicz Elizy Orzeszkowej z 1878 r. czy ilustracje do _ Pana Tadeusza_ Adama Mickiewicza z 1881 roku.

Trzon wystawy stanowią drzeworytnicze wersje rysunków takich artystów jak: Aleksander Gierymski, Artur Grottger, Wojciech i Juliusz Kossakowie, Jan Matejko czy Henryk Siemiradzki.

d4inj0k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4inj0k

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj